Tendr hasičů na cisterny bude po ÚOHS řešit i soud

Brno - Nákupem hasičských cisteren za 200 milionů korun se bude po antimonopolním úřadu zabývat i soud. Obrátila se na něj firma Piotr Wawrzaszek ISS, která v tendru neuspěla. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) opakovaně rozhodl, že bylo výběrové řízení v pořádku. Polská společnost proto podala žalobu, potvrdil dnes ČTK soudce brněnského krajského soudu David Raus. Pokud soud pochybení hasičů odhalí, vrátí případ na ÚOHS, ten pak může vyměřit až několikamilionovou pokutu.

Poláci tvrdili, že HZS měl vítěznou nabídku společnosti THT vyřadit, protože nesplnila podmínky. ÚOHS ale na nic podobného nepřišel. Firma THT nabídla hasičům mezi 40 požadovanými auty s cisternou i jiné typy, než HZS uvedl v podmínkách tendru. Měly nižší výkon. Podle polské firmy to bylo porušení zadávacích podmínek.

Hasiči ale namítali, že vozy s nižším výkonem nemusí být na škodu, ba naopak. Vozidlo menšího výkonu v poměru k menší hmotnosti může mít pro práci v těžkém terénu daleko výhodnější parametry, tvrdil sbor ve vyjádření pro úřad.

Právě kvůli terénním podmínkám, zásahům v zastavěných městských oblastech či stavebním možnostem požárních stanic se rozhodl nakoupit i menší vozy. Takové, které v posledních letech nejčastěji pořizoval. Mimo jiné proto, že chce postupně sjednotit vozový park svých krajských poboček.

Podle úřadu ale bližší specifikace vozidla nic neznamená, pokud zadavatel připustí i jiné srovnatelné nabídky. Zda bude mít stejný názor i soud, nelze odhadovat. Od poloviny 90. let uspěl úřad asi ve 46 procentech sporů, víc než třetinu případů naopak dostal ze soudu zpět k dalšímu šetření.