Schengen: Kontrola se přesouvá do vnitrozemí

Praha - Schengenský prostor se zítra rozšíří o devět členů. Jedná se zejména o země, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004. O odklad požádal jen Kypr. Mimo Schengen zůstávají jen Velká Británie a Irsko. Kontroly z hraničních přechodů se přesouvají do vnitrozemí a jejich úkolem bude bránit přeshraniční kriminalitě, a to jak národními prostředky, českou policií, tak i ve spolupráci se sousedními státy.

Nelegální migraci bude bránit zesílená ostraha vnější hranice schengenského prostoru, na níž budou navazovat opatření jednotlivých vnitřních států prostoru. Slovenská východní hranice zatím není podle slovenský představitelů tak nepropustná, jak by měla být. Nicméně ředitel odboru azylové a migrační politiky z ministerstva vnitra Tomáš Hajšman se domnívá, že východní hranice Slovenska, Polska a Maďarska je pod kontrolou bezpečnostních orgánů jednotlivých zemí. „Žádná hranice není neprostupná. Pokrok lze vidět v tom, že záměrem slovenské vlády je mít tu hranici pod kontrolou, kontrolovat vstupy, včetně vstupů nelegálních migrantů,“ řekl ve studiu Dobrého rána Hajšman.

Slavnosti ke vstupu České republiky do schengenského prostoru budou zahájeny dnes večer na česko-slovenské a česko-rakouské hranici. Vše začne ve Starém Hrozenkově na hranici Česka a Slovenska, která vznikla jako poslední a jako první bude zrušena. Ministři vnitra Ivan Langer a Robert Kaliňák tak učiní přeříznutím symbolické hraniční závory. Oslavy budou v podobném duchu pokračovat v Mikulově na česko-rakouské hranici. Zde se Langer setká s rakouským ministrem vnitra Güntherem Platterem.

Hlavní oslavy se uskuteční v pátek na česko-polsko-německém trojzemí. Na hraniční přechody Žitava - Friedensstrasse - Hrádek nad Nisou kromě českého premiéra Mirka Topolánka dorazí i německá kancléřka Angela Merkelová, šéf polské vlády Donald Tusk a předseda Evropské komise José Barroso.

Rozšíření schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol uvnitř EU vstoupí v platnost 21. prosince. Česko bude po jeho rozšíření sousedit pouze se státy, které jsou do prostoru rovněž začleněny, takže nebude například na rozdíl od Slovenska mít žádnou vnější hranici prostoru.

 1

Schengen po 21. prosinci
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24