Dálniční policie na Vysočině má přímé připojení na kamery na D1

Velký Beranov (Jihlavsko)  - Dálniční oddělení Policie ČR v Bernarticích na Benešovsku, Velkém Beranově na Jihlavsku a Domašově na Brněnsku jsou jako první v Česku ode dneška připojena k obrazovým výstupům kamer umístěných na dálnici D1. Opatření by mělo zvýšit bezpečnost na dálnici. Do budoucna by měla být on-line propojena i oddělení na dalších dálnicích, řekl Leoš Tržil z odboru dopravní policie Správy Jihomoravského kraje.

„Mělo by to být standardní vybavení komunikací, využijí je i hasiči a další složky integrovaného záchranného systému,“ řekl Tržil. Hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil podotkl, že policisté budou moci sledovat přímo na svém oddělení aktuální dopravní situaci na dálnici a okamžitě na ni reagovat a činit potřebná opatření.

Kamery jsou umístěny na 52., 105., 109., 124., 144., 160 a 165. kilometru dálnice D1. Policisté mohou sledovat situaci na dálnici v reálném čase bez nutnosti vysílat průzkumné hlídky. „Podle potřeby mohou například při dopravní nehodě včas odklonit dopravu, a zamezit tak několikahodinovému čekání řidičů v koloně,“ uvedl Vystrčil.

Podle Jana Švece z ředitelství silnic a dálnic přibude na D1 v příštím roce dalších pět kamer. Zatím nebylo určeno, na jakých místech. Podle koordinátora systému dopravních informací Jaroslava Zváry podpoří zavádění dalších kamer peníze z evropských fondů, čeká je proto dynamický rozvoj.

Kraj Vysočina zaplatil za připojení dálničních oddělení policie na kamery 200.000 korun. Pořídilo se za ně počítačové vybavení služeben v Bernarticích, Velkém Beranově a Domašově, a datové připojení do sítě Ředitelství silnic a dálnic. Dálničnímu oddělení ve Velkém Beranově kraj Vysočina již v minulosti dlouhodobě zapůjčil počítačovou sestavu a modem pro připojení na internet.

Úsek dálnice D1 vedoucí krajem Vysočina patří z hlediska nehodovosti k nejnebezpečnějším a v zimním období také k nejproblémovějším v zemi. Letos od ledna do října se podle policejních statistik na celé dálnici D1 stalo 3042 nehod, při nichž přišlo o život 21 lidí. Na celé dálniční síti evidují policisté 4802 nehod, při nichž zemřelo 42 lidí. V úseku procházejícím Vysočinou se stalo 1512 nehod, bylo při nich usmrceno 16 lidí.