Starostové na Děčínsku chtějí zachránit zrušenou trať

Děčín - Nejpozději o Velikonocích se vrátí vlaky na trať z Děčína do Oldřichova na Teplicku. Kraj je přestal dotovat kvůli ztrátovosti. Starostové obcí si je proto zaplatí sami. Prozatím vyjedou tři spoje v březnu a květnu.

Desítky lidí se naposledy svezly vlakem na trati 132 mezi Děčínem a Oldřichovem u Duchcova 8. prosince 2007. Od zavedení nového jízdního řádu Českých drah zůstaly koleje prázdné. Vlaky by se na ně ale měly vrátit už o Velikonocích. Starostové obcí, kteří bojují za záchranu trati, si prozatím objednali tři spoje, jeden v březnu, další dva pak v květnu.

Podle primátora Děčína Vladislava Raška z ODS je město připraveno udělat vše proto, aby trať zůstala zachována. Cílem starostů je pravidelný víkendový provoz. Osloví proto několik dopravců a vyberou toho, který nabídne nejlepší podmínky. Podle předběžných propočtů by víkendový provoz stál asi 300 tisíc korun ročně. Většina obcí už přitom peníze na vlaky schválila. Největší částku by měla zaplatit děčínská radnice.

Stále není jisté, zda se bude trať 132 obnovovat definitivně. Možná se bude stavět dálniční přivaděč, který by měl spojit Děčín s dálnicí D8. Jedna z variant přitom počítá s využitím stávajícího drážního tělesa, tedy s tratí 132. Ministerstvo dopravy a ředitelství silnic a dálnic zatím ale nerozhodly, kudy přesně silnice nakonec povede.