Bezpečnostní agentura přišla o 560 milionů

Praha - Policie podezírá zaměstnance pražské bezpečnostní agentury z toho, že v sobotu ukradl z její budovy více než půl miliardy korun. Pachatel je na útěku a je ozbrojen, zřejmě měl komplice. Společností, které byly peníze ukradeny, je firma G4S Cash Services. V souvislosti s krádeží vypsala patrně rekordní odměnu dva miliony eur (asi 52 milionů korun). V případu jde asi o nejvyšší sumu, kterou kdy v Česku někdo ukradl. Pachateli hrozí až 12 let vězení.

Šéf pražské policie Petr Želásko televizi Nova řekl, že podle posledních informací bylo odcizeno 560 milionů korun, což je podle webových stránek agentury více, než kolik činí roční obrat české pobočky. Policisté v souvislosti s případem vyhlásili celostátní pátrání po Františku Procházkovi (33). G4S Cash Services je dceřinou společností nadnárodní bezpečnostní agentury Group 4 Securitas, specializované na přepravu peněz.

Právě z vozidla bezpečnostní agentury Group 4 Securitas zmizela v září 2002 dosud největší známá částka - 153 milionů korun. Nejméně tři ozbrojení lupiči tehdy na Evropské třídě v Praze 6 přepadli obrněný vůz, který převážel peníze z centrály Citibank. Policie pachatele nenašla a vyšetřování případu letos v listopadu odložila. Agentura tehdy vyplatila poškozeným částku do dvou dnů.

Firma podle zpravodajského serveru iDNES takovou sumu v trezorech měla proto, že žižkovský dům slouží jako „sčítárna“ peněz. Agentura sem sváží peníze od svých klientů – především z obchodních řetězců a tržbu zde přepočítává. Překontrolované peníze pak převáží do bank. Nicméně o víkendu to bývá jinak. „O víkendu je v takové pobočce vždy nejvíce peněz. Ne všechny banky totiž přijímají hotové peníze přes sobotu a neděli, takže se to může nastřádat,“ vysvětlil situaci pro iDNES jeden z českých odborníků na bezpečnostní agentury.

Zloději zřejmě někdo pomáhal. „(Podezřelý) využil situace, kdy se mohl dostat do trezorové místnosti společnosti. Tam vzal peníze v hotovosti, přemístil je do tašek a nechal je komplicem odvézt z budovy neznámo kam. Sám pak normálně zůstal v zaměstnání,“ řekl serveru Novinky.cz zdroj obeznámený s vyšetřováním. Půl miliardy korun v pětitisícových bankovkách údajně váží asi 109 kilogramů. Server Aktuálně.cz dodal, že pachatelé peníze vyvezli z budovy ve služebním autě, v němž se běžně přepravují peníze klientů. Proto prý zástupci agentury odhalili krádež až se značným zpožděním. Vozidlo sice bylo vybaveno vyhledávacím systémem, ten lze ale snadno vypnout, což zloději udělali.

Krádež 560 milionů korun se odehrála v sobotu dopoledne v objektu bezpečnostní agentury v Praze 3-Žižkově. Policie nechce k případu uvádět bližší podrobnosti, a to ani ohledně Procházkova pracovního zařazení, způsobu uložení peněz či jejich krádeže.

Procházka je asi 175 až 180 centimetrů vysoký, má hnědočerné rovné a krátké vlasy. „V poslední době nosil plnovous - bradku a knír, v současné době může být i oholen,“ řekla mluvčí policie Iva Knolová. Podezřelý podle ní nosí dioptrické brýle, může však používat i dioptrické čočky. Procházka je legálně ozbrojen. Kriminalisté žádají veřejnost o spolupráci při pátrání. Jakékoli informace je možné policii poskytnout na telefonních číslech 731 553 142 a 974 826 421 nebo na lince tísňového volání 158.

Policisté se také snaží zmapovat víkendový pohyb vozidla, které podezřelý užíval. Jde o bílý Volkswagen Transporter s poznávací značkou 1L7 49 73. Na voze jsou samolepky s nápisy Group 4S. Odstavený vůz kriminalisté našli v Kandrtově ulici na Praze 8. Svědci si předtím mohli povšimnout osob, které auto řídily. V souvislosti s Procházkou dále policie pátrá po vozu Volkswagen Passat 1.9D s poznávací značkou 1L8 11 15 s šedou metalízou.