Česko si polepšilo v žebříčku vnímání korupce

Praha - Podle organizace Transparency International se Česko ve vnímání korupce odráží ode dna a postupně se začíná zlepšovat. V žebříčku, který letos zahrnuje 180 zemí, se Česká republika dělí o 41. místo s Itálií. Experti na celém světě se snaží najít způsob, jak korupci co nejlépe potírat.

Korupce se objevuje v celém spektru veřejného života, v podstatě se s ní lze setkat při každém kontaktu s úředníky. Toto se nazývá malá korupce, existuje i velká, tedy úplatkářství mezi businessmany a politiky. Např. ve Spojených státech se běžná korupce prakticky nevyskytuje: „Když policisté zastaví řidiče, který jede příliš rychle, řeší se to u soudu. U lékaře nemohou doktoři přijímat peníze, aby posunuli pacienta v pořadníku. Palčivým problémem v USA je ale velká korupce. Ve volbách 2006 bylo patnáct až dvacet senátorů obviněno z korupce a všichni obvinění buď stáhli svou kandidaturu, nebo ve volbách prohráli. Je tedy patrné, že společnost, která prakticky vykořenila malou korupci, mnohem více trestá tu velkou v porovnání se zeměmi, kde malá kvete,“ vysvětluje Eric Uslaner, profesor politických věd na University of Maryland.

Lidi tolik netrápí malá korupce v porovnání s velkou. Tou se nedá zbohatnout, takže jim lidé nezávidí jako zkorumpovaným politikům, kteří mají ohromný majetek. „To, co korupci podporuje, je nerovnost. Rozdíly mezi bohatými a chudými tlačí chudé do “neformální ekonomie„, nemají žádná práva a vydělávají málo peněz. Druhým problémem je právní nerovnost, když se s bohatými a chudými zachází jinak,“ říká profesor Uslaner a dodává: „když bohatý dá úplatek, je málo pravděpodobné, že bude odsouzen, protože mu to nikdo nedokáže.“

Demokracie jako taková není zárukou, že nebude existovat korupce. Čím větší moc se soustředí na jednom místě, tím větší je i riziko korupce. Komunistický systém byl ideálním korupčním prostředím: „Lidé museli dělat nemorální věci, jen aby se uživili. Ale konec autoritářského režimu neznamená vymýcení korupce, zvětšují se sociální rozdíly a legislativa není tak ukotvená, takže úplatkářství kvete i dál,“ dodává Uslaner.