Koaliční lídři se na návratu Čunka do vlády zatím nedohodli

Praha - Nejvyšší představitelé koaličních stran se na dnešním jednání v Kramářově vile nedohodli na návratu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády. Místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová novinářům sdělila, že zaznělo několik variant dalšího postupu. Jak ale údajně konstatoval premiér Mirek Topolánek, na žádné z předložených verzí se koalice neshodla.

Podle informací zpravodaje ČT Daniela Takáče se v kuloárech mluví o tom, že si Jiří Čunek nedovede představit, že by se do vlády nevrátil. „Koalice o tom každopádně bude jednat dál, ale v jakém termínu nevědí ani sami koaliční politici,“ dodal Takáč. Podle Kuchtové bude zřejmě záležet na premiérovi. To, že rozhodnutí o Čunkovi bude nyní záviset na Topolánkovi, potvrdil novinářům i předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř. Předseda vlády Mirek Topolánek odjel z jednání jako první a s novináři nehovořil.

Předseda zelených Martin Bursík označil výsledek jednání za očekávaný, ale současně naznačil, že zelení předpokládali u lidovců vstřícnější postoj. „Počkáme, s čím který partner přijde, ještě se můžeme dohodnout,“ řekl doslova. Lidovci podle něj žádný extrémní tlak na Čunkův návrat nevyvíjejí.

Na jednání se podle dostupných zdrojů diskutovalo o variantě, že by ministerstvo pro místní rozvoj vedl dočasně lidovecký ministr Cyril Svoboda. Koaliční partneři lidovcům zopakovali, že nejlepší variantou by bylo, aby KDU-ČSL od Čunkovy nominace úplně ustoupila. Jako poslední zazněla možnost nechat vedení ministerstva pro místní rozvoj neobsazené. S žádnou variantou však lidovci nesouhlasili.

Čunek opustil kabinet vloni kvůli opětovnému otevření případu, v němž čelil obvinění z korupce. Ve druhé polovině listopadu však žalobce trestní stíhání definitivně zastavil a KDU-ČSL pak požádala o Čunkův návrat. Zelení naznačují, že případný Čunkův comeback může znamenat odchod jejich ministrů z kabinetu. O možné rezignaci opakovaně mluvil ministr zahraničí za zelené Karel Schwarzenberg a zmínili se o ní i vicepremiér Bursík a ministr školství Ondřej Liška. „Věřím jejich prohlášení,“ konstatovala Kuchtová, která rezignovala na funkci ministryně školství loni.

Rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství podle zelených totiž neznamená, že bývalý vicepremiér získal zpět důvěru. Aktuální průzkum CVVM ukázal, že Čunkovi v prosinci důvěřovalo 12 procent lidí, což bylo o 11 procent méně než v říjnu. Někdejší nejpopulárnější politik tak zaznamenal na konci roku z politiků největší propad.