Pandury i Tatry armáda potřebuje, proto neodstoupí od smlouvy

Praha - Česká armáda nedostane do začátku prosince slibované obrněné transportéry Pandur a nákladní vozidla z automobilky Tatra. Ani jeden z dodavatelů nestihne splnit sjednané podmínky. I přesto ale ministerstvo obrany zřejmě nebude odstupovat od podepsaných smluv.

I když kopřivnická automobilka Tatra odstranila téměř všechny nedostatky, na které armáda u objednaného nákladního vozidla Tatra T 810 upozornila, nedostanou čeští vojáci vozidla včas. Dodávku tatrovek totiž pozdrží tzv. vojskové zkoušky. „Zpoždění bude řádově v týdnech,“ uvedl ve Studiu ČT24 náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva.

Armádě budou chybět i obrněné transportéry Pandur, které měla rakouská firma Steyr podle smlouvy předat do konce listopadu. Kvůli technickým nedostatkům to ale nestihne. „Teď se dokončuje poslední zkoušení technických úprav, které se na Pandurech provádějí,“ vysvětluje Jaroslav Kopřiva z ministerstva obrany. Technické vady jsou podle něj odstranitelné v krátkém časovém období. Zatím ale není jasné, kdy vlastně Steyr transportéry dodá, firma teprve za čtrnáct dní oznámí, kdy tak učiní.

I když by takové zpoždění dodávky umožňovalo v obou případech odstoupení od smlouvy, armáda k takovému kroku nepřistoupí. Kopřiva prohlásil, že by to bylo krajní řešení, vojáci totiž vozidla nutně potřebují. Proti firmám Steyr a Tatra však ministerstvo obrany uplatní finanční sankce. „Každý den nabíhá další procento za nedodané zboží,“ dodává Kopřiva.

Nové nákladní auto Tatra T 810 má nahradit legendární armádní „vétřiesku“. Nová vozidla z kopřivnické automobilky patří do kategorie středních logistických vozidel s pohonem všech šesti kol.

Obrněný transportér Pandur má dvě verze, třínápravovou a čtyřnápravovou. Obě varianty se osvědčily díky výborné pohyblivosti a ovladatelnosti. Vozidla jsou schopná se pohybovat na zemi i ve vodě. Pandur splňuje i vysoké nároky na bojové schopnosti a ochranu posádky. I proto jej využívají armády některých zemí Evropské unie nebo třeba Spojené státy.

Jaroslav Kopřiva
Jaroslav Kopřiva
Více fotek
  • Jaroslav Kopřiva autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/46/4509.jpg
  • Obrněný transportér Pandur autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/46/4508.jpg