Liška získal na platy učitelů půl miliardy navíc

Praha - Půlmiliardovou finanční injekci posílí platy učitelů ještě v letošním roce. Peníze pokryjí zvýšení platů od července do ledna 2008. Další čtyři miliardy by měli dostat v příštím roce. Ministr školství Ondřej Liška vyjednal navýšení s ekonomickými ministry, kteří tak částečně vyšli vstříc požadavkům odborů. Ty žádaly zvýšení rozpočtu regionálního školství o tři miliardy korun. V opačném případě hrozily protesty nebo stávkou. Na půlmiliardový přídavek zatím nereagovaly, učiní tak zřejmě v úterý.

„Dohodli jsme se na tom, že v druhém pololetí bude vláda alokovat další půl miliardy korun na platy učitelů a v příštím roce je zvedne o další čtyři miliardy. Ještě letos by tedy mělo dojít o necelé jedno procento navýšení, v příštím roce bychom se mohli dostat i do dvouciferných čísel,“ uvedl po setkání s kabinetem Liška.

Získané peníze budou určeny jen pro učitele, ne pro všechny školské pracovníky. Bude ale pokračovat debata o navýšení rozpočtu na pomůcky ve školách v příštím roce, přislíbil Liška. „Tam došlo k rozpočtovému propadu a to já považuji za vážné,“ dodal.

Předseda školských odborů František Dobšík České televizi řekl, že s rozhodnutím o dalším postupu počká až po seznámení a posouzení konkrétních čísel. Pak se odboráři rozhodnou, zda upustí od plánovaných protestů.

Perných deset dní ministra Lišky

Před koncem dubna daly odbory Liškovi ultimátum deseti dní na vyjednání financí pro školství v kabinetu. Podle nich v některých regionech konečný rozpis prostředků na jednotlivé školy neodpovídá slibovanému 2,8procentnímu nárůstu, ale je nižší. Pokud by ministr jejich požadavky nesplnil, nevyloučily, že začnou s protesty, které by mohly vyvrcholit i vícedenní stávkou.

Liška přislíbil, že bude ve vládě argumentovat nejen vysokou inflací a poklesem reálných mezd, ale také odměňováním nebo srovnáním odměn učitelů se zahraničím. Již před vyjednáváním ale za rozhodující označil rozhovory o rozpočtu na příští rok.

Také ministr financí Miroslav Kalousek prohlásil, že by byl raději, aby učitelé počkali na zvýšení platů do roku 2009. Nevyloučil ale, ještě před schůzkou svého kolegy z resortu školství s ekonomickými ministry, že učitelé přidáno dostanou.

Ministerstvo má v letošním roce na platy pracovníků regionálního školství a další související odvody zhruba 71 miliard korun, což je přibližně 60 procent celého rozpočtu školství. „O rozpočtu na rok 2009 chceme samozřejmě jednat, ale trváme i na navýšení prostředků pro letošní rok,“ uvedla v souvislosti s desetidenním ultimátem místopředsedkyně odborářů Markéta Vondráčková.