Nový návrh dálničního obchvatu Českých Budějovic

České Budějovice - Okolo výstavby dálničního obchvatu kolem Českých Budějovic se vedly spory už dříve. Poté co byla schválena konečná varianta, přišel jeden z místních architektů s novým a levnějším návrhem. Nelíbí se mu, že platný návrh rozdělí město na dvě poloviny, což by podle architekta mohlo zabránit jeho rozvoji. Radnice se novým návrhem nechce příliš zabývat, stavbu by zpozdil o několik let.

Architekt Ladislav Vonášek zakreslil do map návrh dálnice, která by vedla dál od města a většinou po rovném úseku. V jeho projektu nejsou žádné mosty, ani tunely. „Tato varianta je minimálně o 30 až 45 procent levnější,“ uvádí jednu z výhod svého návrhu Vonášek.

Radnicí schválený návrh si vyžádá čtyřmiliardovou investici. Ten počítá s výstavbou tunelu a neplánuje žádné rozsáhlé náspy ani betonové mosty. „Hledáme optimální řešení, tak aby zásah do krajiny byl co nejmenší,“ předkládá přednosti vybrané varianty primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (ODS).

Posunutí dálnice by se ale dotklo několika obcí, které stávající návrh poškodí. „Jsme ochotni jednat s každým, taková možnost tu dalších 100 let nebude. Obce hovoří o dálnici a ví o ní. Předpokládám, že každý obecní zastupitel ví i o variantách, které by vedly někde jinde,“ uvedl architekt.

Podle zástupců města není na místě o novém návrhu diskutovat. Architekt přichází s návrhem příliš pozdě a jeho projekt může konec stavby oddálit i o několik let. Brzké dokončení dálnice, pak podle zastupitelů, přispěje k rozvoji města.

Podle Vonáška je ale budoucí rozvoj města jeden z hlavních důvodů, kvůli kterým návrh vypracoval. „Dálnice, která vede v takové blízkosti města, jeho rozvoj brzdí,“ říká Vonášek.  

Silničáři předpokládají, že se návrh výstavby dálnice už nezmění a stavební firmy začnou budovat obchvat do dvou let. Nejnovější návrhy architektů, tak pravděpodobně skončí v koši.