Čunek zaplatí pokutu za odepření výpovědi v kauze zlínských podnikatelů

Olomouc - Místopředseda vlády a šéf lidovců Jiří Čunek musí zaplatit pokutu 20.000 korun za odepření svědecké výpovědi v kauze zlínského podnikatele Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka u přerovského okresního soudu. Krajský soud v Olomouci totiž zamítl jeho stížnost, kterou proti udělení pokuty šéf lidovců podal. Pořádkovou pokutu dostal Čunek od přerovského soudce v polovině května, kdy odmítl jako svědek vypovídat s odvoláním na svůj senátorský mandát.

Případ Vaškůje a Šmiřáka úzce souvisí s Čunkovou údajnou korupční kauzou. Oba muži se podle obžaloby pokusili na konci loňského února ovlivnit bývalou Čunkovu sekretářku Marcelu Urbanovou. Právě Urbanová na policii vypověděla, že viděla, jak Čunek ještě jako starosta Vsetína v roce 2002 převzal půl milionu korun od realitní společnosti H&B Real.

„Svědka Čunka předvolám ke svědecké výpovědi znovu,“ uvedl dnes Barbořík. Pokud navíc bude Čunek ve svém postoji i nadále setrvávat a odmítne opět vypovídat, hrozí mu, že se mu cesta k přerovskému soudu prodraží. „Podle Nejvyššího soudu se pokuta může udělovat opakovaně,“ doplnil soudce Mierva.

Stížnost vicepremiéra Jiřího Čunka na udělení pokuty 20.000 korun k olomouckému krajskému soudu poslal soudce Jiří Barbořík. Tehdy po skončení jednání soudce pokutu zrušil. Neuvědomil si prý, že Čunek má senátorskou imunitu.