Exšéf ODS ve Ždírci dostal 12 let za přípravu vraždy

Praha - Podnikatel a bývalý předseda ODS ve Ždírci nad Doubravou Josef Musil půjde za přípravu vraždy dvou lidí na 12 let do vězení. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud. Eduarda Poláka, po kterém Musil chtěl, aby vraždu provedl, soud osvobodil. Nepodařilo se podle něj prokázat, že chtěl oba muže skutečně zavraždit. Rozsudek není pravomocný, Musil se proti němu na místě odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu. Oběma hrozilo až 15 let vězení nebo výjimečný trest. Musil je nyní ve vazbě kvůli majetkové trestné činnosti. Policie v této souvislosti stíhá zhruba dvacítku lidí, kteří se na celém území republiky údajně dopouštěli podvodů a úvěrových podvodů. Škoda je zatím vyčíslena na více než 60 milionů korun.

Musil si podle žalobců objednal letos v únoru vraždu svých dvou bývalých obchodních partnerů z východních Čech, u kterých měl spolu se svým kolegou Tomášem Peškem několikamilionové dluhy, ale nechtěl jim zaplatit. Policie Musila, který podnikal ve finančním a realitním poradenství, stíhá spolu s Peškem a dalšími lidmi za úvěrové a jiné podvody. Potenciální Musilovy oběti byly podle předsedy senátu Kamila Kydalky takzvanými bílými koňmi. Jejich vraždou chtěl Musil údajně policejní vyšetřování ztížit.

Za vraždu měl Polák slíbené dva miliony korun

Musil se podle žalobců obrátil na Poláka, aby vraždy provedl. Několikrát se s ním i s Peškem sešel a ukázal mu i potenciální oběti. Za splnění objednávky mu podle obžaloby slíbil dva miliony korun, milion mu už předem zaplatil. Peníze měl obstarat Pešek. Po poslední schůzce ale oba údajné pachatele zadržela policie. Pešek totiž s policisty spolupracoval a ti oba muže odposlouchávali. U Poláka se ale soudu nepodařilo prokázat, že se skutečně rozhodl vraždu provést. „Již po první schůzce svým známým řekl, že může získat dva miliony za nic,“ uvedl předseda senátu. Je tedy podle něj možné, že chtěl Polák Musila s Peškem podvést, což tvrdil již od svého zadržení.

Musil svou vinu od začátku popírá. Podle jeho právníka Miloslava Černého na něj byla celá věc nahrána a měla politický podtext: „Šlo o spiknutí Peška a policistů proti mému klientovi.“ Případ označil za „policií řízenou provokaci“. Musil dnes u soudu uvedl, že jediný, kdo měl zájem na odstranění dvou mužů, byl Pešek. Podle Kydalky však pouze tito muži mohou prokázat spojení Musila s úvěrovými podvody. „Měl v úmyslu zbavit se bílých koní, kteří jim přerůstali přes hlavu,“ řekl předseda senátu. Muži totiž kvůli tlakům finančních úřadů začali po Peškovi a Musilovi požadovat peníze.

Policie muže zadržela v únoru. Počátkem března pak místní sdružení ODS ve Ždírci nad Doubravou odvolalo podnikatele z funkce předsedy. Státní zástupkyně Jana Polanská je s rozhodnutím soudu spokojená. V závěrečné řeči navrhovala, aby soud Musilovi udělil sedmiletý trest, tedy nižší, než je zákonná sazba. Argumentovala tím, že šlo pouze o přípravu trestného činu. Podle soudce však Musil objednal vraždu ze zvlášť zavrženíhodných důvodů a neprojevil žádnou lítost.

Městský soud v Praze
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24