Kraj plánuje modernizaci Jihočeského letiště

Planá (Českobudějovicko) - Jihočeský kraj plánuje do rozvoje Jihočeského letiště České Budějovice investovat jednu miliardu korun. Polovinu by měla pokrýt dotace z Regionálního operačního programu. Po rekonstrukci a modernizaci by zde mohlo být ročně odbaveno kolem 300 000 cestujících. Podle ředitele letiště Ladislava Ondřicha bude letiště odbavovat deset letadel denně. Projekt novinářům představili zástupci kraje, města a firmy, která ho vypracovala. Areál letiště se rozkládá na zhruba 200 hektarech a leží šest kilometrů od centra krajského města. Oficiální provoz na něm začal 15. dubna 2006.

Spádová oblast letiště je vymezená okruhem 100 minut dojezdové vzdálenosti. Žije v ní 1,4 milionu lidí, což znamená, že v roce 2015 by mohlo být z letiště odbaveno 114 000 cestujících směrem z Českých Budějovic. Přicestovat na českobudějovické letiště by mělo asi 180 000 zahraničních turistů a podnikatelů. Potenciál 300 000 odbavených cestujících ročně odpovídá přibližně ostravskému letišti, které za rok odbaví 350 000 lidí.

Kraj nyní zpracovává dokumentaci pro územní rozhodnutí, kterou musí přiložit k žádosti o dotaci. Ta by měla být podána v průběhu příštího roku, a pokud bude úspěšná, může ke konci roku 2010 rekonstrukce začít. Z neveřejného letiště by se tak stalo veřejné. Náměstek hejtmana Martin Kuba je přesvědčen, že získání dotace by nemělo nic bránit. Pokud ji kraj ale nezíská, bude to velký problém. „V roce 2015 by letiště mělo být samostatným subjektem, který nebude potřebovat dotaci od kraje ani města,“ řekl Kuba. Nejprve je však třeba doladit zázemí, vystavět nový terminál a pořídit radionavigační vybavení, které je rozhodující pro to, aby letadla mohla létat i za snížených povětrnostních podmínek. Počítá se i s úpravou 2500 metrů dlouhé vzletové a přistávací dráhy.