1. lékařská fakulta dostala v centru Prahy novou budovu

Praha - Ústavy dějin lékařství a vědeckých informací 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy mají po 90 letech existence konečně důstojné prostory. K využívání dostaly zrekonstruovanou budovu v ulici U nemocnice v Praze 2, kde má své zázemí také Všeobecná fakultní nemocnice. Rekonstrukce stála 140 milionů, peníze daly dohromady ministerstvo školství a fakulta. Část nákladů pokryla státní dotace.

Práce finišovaly ještě včera odpoledne, kdy se vykládaly poslední depozitáře. Dnes ministryně školství a nejvyšší zástupci univerzity slavnostně přestřihli pásku. Budova, která 150 let sloužila patologicko-anatomickému ústavu, se po roční rekonstrukci zaplnila historickými a vědeckými knižními svazky, počítači a novým vybavením. „V nově rekonstruovaném objektu sídlí ústav dějin lékařství, který je jediný v republice a jeho knihovna je zapsána i mezi evropskými historickými knihovnami. Dále zde sídlí ústav vědeckých informací,“ pochvaluje si novou budovu děkan fakulty Tomáš Zima.

Podle přednostky ústavu vědeckých informací Hany Skálové přišly nové prostory v pravou chvíli: „Děkanát prochází velkou rekonstrukcí, která nás připravila o studovny, což je pro knihovnu našeho typu zásadní. Tady máme ty studovny bohaté.“ V depozitářích a v knihovně je uloženo kolem 22 tisíc svazků knih a řada významných archiválií. Slouží pro výuku budoucích lékařů a stomatologů, ale i pro již vystudované lékaře Všeobecné fakultní nemocnice.