Průzkum pro ČT: Klaus odkládáním Lisabonu poškozuje zemi

Praha - Tři z pěti lidí v České republice si myslí, že odkládání podpisu Lisabonské smlouvy prezidentem republiky poškozuje postavení Česka v EU. Stejný počet lidí si zároveň myslí, že by měl Václav Klaus Lisabonskou smlouvu neprodleně podepsat, pokud Ústavní soud potvrdí její soulad s českým ústavním pořádkem. Vyplývá to z bleskového průzkumu STEM pro Českou televizi, kterého se 13. a 14. října zúčastnilo 680 respondentů.

Sympatizanti ODS i ČSSD mají na odkládání podpisu Lisabonské smlouvy a jeho vliv na postavení ČR v EU prakticky stejný názor. Podle výrazné většiny z nich naši republiku tento postup Václava Klause poškozuje. Opačný názor převažuje pouze mezi sympatizanty KSČM. Pohlaví v tomto případě nehraje roli, naopak s prezidentovým postupem často nesouhlasí vysokoškoláci. Třetina oslovených si dokonce myslí, že by politické strany měly usilovat o odvolání prezidenta v případě, že odmítne Lisabonskou smlouvu podepsat.

Polovina Čechů se domnívá, že Lisabon je pro budoucí fungování EU nutný. Opačný názor má zhruba třetina (35 %) lidí, a to zejména starších 60 let. Z hlediska politických sympatií považují Lisabonskou smlouvu za nutnou pro další fungování EU především stoupenci dvou nejsilnějších politických stran: ODS (65 %) a ČSSD (58 %).