V Krkonoších a Jeseníkách hrozí 2. stupeň lavinového nebezpečí

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Horská služba v Krkonoších a Jeseníkách po silném sněžení v noci na dnešek vyhlásila druhý stupeň lavinového nebezpečí. V Krkonoších také fouká vítr rychlostí přes 140 kilometrů v hodině, tedy silou orkánu. Podle člena Horské služby ve Špindlerově Mlýně Ludvíka Strejčka v Krkonoších tak brzké vyhlášení nebezpečí nepamatují. Až vichr pomine, mohli by první lyžování v Krkonoších zkusit běžkaři. Šéf černohorského areálu u Janských Lázní Petr Hynek nyní podle svých slov řeší, zda půjde o víkendu spustit některý z vleků na Černé hoře.

V Krkonoších do dnešního rána napadlo 50 centimetrů sněhu a celková vrstva činí přes 80 centimetrů. „Nový sníh napadl na teplou zem a jeho vrstva je velmi nestabilní. Proto nedoporučujeme vstup do lavinových katastrů, zejména na svahy nad 35 stupňů,“ uvedl lavinový specialista krkonošské horské služby Pavel Cingr. Podle Strejčka jsou nynější přívaly sněhu výjimečné: „Takovéto sněžení obvykle přichází v polovině listopadu. Vše je o měsíc posunuté.“ V samotném Špindlerově Mlýně v noci připadlo 20 centimetrů sněhu a dopoledne stále sněžilo.

Na vrcholky Jeseníků napadlo za dva dny až 60 centimetrů

Horská služba v Krkonoších turistům nedoporučuje ani hřebenové túry a pohyb mimo značené trasy a ve volném terénu. Lavinovými lokalitami jsou v Krkonoších Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. V minulosti v nich dosáhlo lavinové nebezpečí na nejvýše čtvrtý stupeň.

Podle náčelníka jesenické horské služby Michala Klimeše napadlo za poslední dva dny v nejvyšších vrcholových partiích hor kolem 50 až 60 centimetrů sněhu. Druhý stupeň proto v Jeseníkách platí od dnešního rána: „Je to mírný stupeň, ale vzhledem ke sněžení a silnému větru jsou místy metrové závěje.“ Nařízení se týká všech lavinových katastrů v Jeseníkách a v oblasti Králického Sněžníku. Jmenovitě Velkého a Malého Kotle, žlebů vrcholu Kamzičník, Červené hory a žlebu u pramene Moravy v oblasti Králického Sněžníku.

Do Krkonoš možná brzy vyrazí první běžkaři

Teploty se v Krkonoších pohybují pod bodem mrazu, například na Sněžce byly před polednem minus 6,4 stupně Celsia. Sedačková lanovka na Sněžku byla kvůli silnému větru mimo provoz v obou úsecích. Až vichr pomine, mohli by první lyžování v Krkonoších zkusit běžkaři. „Stopy ale nebudou projeté. Běžkaři si je budou muset prošlapat sami,“ dodal Strejček. Zda budou moci zkusit lyžování i vyznavači sjezdovek, není zatím jasné. Sníh je větrem sfoukaný a pod sypkým sněhem je podmáčený terén. „Nyní řešíme, zda půjde o víkendu spustit některý z vleků na Černé hoře,“ řekl šéf černohorského areálu u Janských Lázní Petr Hynek.

Jeseníky
Jeseníky
Více fotek
  • Jeseníky autor: ČT24, zdroj: http://o-kraji.kr-moravskoslezsky.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/939/93832.jpg
  • Lyžaři zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/539/53837.jpg