Lidovci požadují zákaz internetových a mobilních sázek

Praha - KDU-ČSL rozšířila svůj návrh novely loterijního zákona o zákaz internetového sázení, sázení přes mobilní telefony a zpřesněné definování moderních hracích automatů, tzv. videoterminálů. Návrh, který má podstatně omezit hazard v Česku, dnes posílá do sněmovny. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Již dříve KDU-ČSL navrhla udělování licencí na jeden automat nebo videoterminál na deset let za milion korun, posílení pravomocí v oblasti hazardu obcím, zákaz reklamy na sázkové a loterijní hry a zvýšení odvodů provozovatelů na veřejně prospěšnou činnost.

Peníze na obecně prospěšnou činnost by se měly navíc odvádět jen do fondu ministerstva kultury. „Nevěřím, že jiný návrh bude lepší,“ řekl Svoboda. Lidovci také navrhují vyšší odvody pro provozovatele hazardu. „Je to vyšší zpoplatnění hazardu, jak víte, dnes se odvádí na obecně prospěšné cíle v intervalu od 6 do 20 procent a náš návrh je zvednout tento odvod o padesát procent, tedy od 9 do 30 procent,“ uvedl šéf lidovců Cyril Svoboda.

„Jsou to kroky, které odpovídají právní úpravě v Evropě, znamenají omezení hazardu, nikoliv likvidaci. Je velmi důležité, že se klade velká odpovědnost na obce a že se zavádí licenční poplatek jeden milion korun na deset let za provoz herního automatu nebo videoterminálu,“ uvedl již dříve Svoboda. Právě na boj s korupcí a hazardem by se podle lidovců měla soustředit Fischerova úřednická vláda.

Ministerstvo financí chce tento měsíc předložit vládě dlouhodobě připravovaný návrh nové právní úpravy loterií a sázek. Vlastní návrh změny zákona o loteriích má připraveno i hlavní město Praha. Šéf Sdružení zábavního průmyslu Zdeněk Barták namítá, že snahy o zvýšení finančního zatížení her svědčí zejména u automatů o neznalosti reálné ekonomiky provozu. Posílení pravomocí obcí je pak podle něho sporné. „Mohlo by docházet k záměnám mezi skutečnou potřebou obce ve skutečně veřejném zájmu a prostou zvůlí v závislosti na momentální politické situaci,“ upozornil.

Internetové sázení v oblasti kurzových sázek povolil předním českým firmám Tipsport, Fortuna nebo Sazka od letoška bývalý předseda KDU-ČSL a ministr financí Miroslav Kalousek. Češi jinak dlouhá léta provozují internetové hraní o peníze přes zahraniční provozovatele.

Výherní čísla v italské loterii
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24