Krejčíř již dříve vypovídal k případu únosu svého otce

Kapské Město/Praha – Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř již byl podroben výslechu v souvislosti s vyšetřováním únosu svého otce. Podle dokumentu, který Česká televize získala, svou verzi vypovídal už před třemi lety u soudu v Jihoafrické republice. Policejní detektivové a státní složky se přitom dvakrát vydali na jih Afriky, aby se pokusili Krejčíře vyslechnout, pokaždé však bez úspěchu. České státní zastupitelství se potvrzeným výslechem hodlá zabývat.

Dokument o obsahu a průběhu výslechu se dostal do České republiky už v loňském roce. Policie však odmítá zcela potvrdit, že se jím zabývá. „Co se týká informací, které jsme čerpali a jaké máme, tak je to samozřejmě oblast, o které hovořit nemůžu. Šlo by to proti smyslu naší práce,“ vysvětlil Pavel Hanták z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Písemný záznam uvádí Krejčířovy výpovědi, které měly vysvětlit nejasnosti kolem otcova únosu. Podnikatel však neuvádí konkrétního viníka a místo toho odkazuje na složitější souvislosti. „V souvislosti se zmizením mého otce jsem obdržel ověřenou informaci, že vládní síly provedly jeho únos a následnou likvidaci jeho těla v roztoku kyseliny,“ stojí ve spisu.

Policie obvinila z únosu Krejčířova otce sedm osob, mezi nimiž figuroval také podnikatel Jaroslav Starka. Ten celou záležitost označil za úplný nesmysl. „To trestní stíhání je naprosto vykonstruované, vymyšlené,“ řekl podnikatel. Ke komplikovanému případu se nechtěl blíže vyjádřit ani Starkův advokát Julius Kramarič. „Učinil jsem veškerá podání v souladu s trestním řádem. Orgány činné v trestním řízení se tímto podáním zabývají a my budeme čekat, jaká bude v nejbližších dnech situace,“ uvedl.

Spis informující o Krejčířově výpovědi má k dispozici také Městské zastupitelstvo v Praze. Dokument prý dostalo teprve nedávno a kvůli faktu, že je napsán v angličtině, se jím prozatím podrobně nezabývalo. Podle mluvčí Štěpánky Zenklové si zastupitelství ještě před posuzováním nechá spis odborně přeložit. Policie přesto dále trvá na výslechu Krejčíře na území JAR. Počítá s ním i přes informace, podle kterých česká strana udělala v žádosti o právní pomoc chybu. Kvůli tomu by k výslechu Krejčíře v režii českých detektivů již nemuselo dojít.

Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř