Senátoři doplnili svůj návrh na přezkoumání Lisabonské smlouvy

Brno - Skupina senátorů dnes doplnila svůj návrh na přezkoumání souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem. Termín veřejného jednání to neovlivní. Nadále platí, že se všichni účastníci řízení před Ústavním soudem sejdou 27. října. Senátoři dnes soudu předali dalších 12 stran textu, v němž rozebírají především několik bodů Římské smlouvy.

Podané doplnění ústavní stížnosti odmítli kvůli dalším průtahům podepsat hned dva senátoři z ODS, jejichž autogram je pod hlavní stížností. Aby senátor Jiří Oberfalzer vůbec sehnal potřebných 17 lidí, musel podle serveru k účasti přemluvit senátora za KSČM Václava Homolku. Ten prý podpis připojil po domluvě se šéfem komunistů Vojtěchem Filipem. Druhým senátorem, který doplnil počet na nutných 17, je pak Tomáš Kladívko z ODS.

Jedním z těch, kteří podle Lidovek.cz doplněk nepodepsali, je Jiří Nedoma (ODS). „Odmítl jsem se pod doplnění podepsat kvůli dalším průtahům. Už naše první podání právníci zpracovávali dlouho a nebyl jsem s jeho podobou příliš spokojen. Nechci proces dále zdržovat, chtěl jsem jen vyjádřit svůj názor,“ cituje ho server. Spolu s ním prý doplnění odmítl podepsat i Richard Svoboda (ODS).

Nové argumenty senátorů soud zveřejní na internetu a pravděpodobně je také zašle na vědomí účastníkům řízení, tedy prezidentovi Václavu Klausovi, zástupcům vlády, Senátu a Poslanecké sněmovny. Nebudou je však už žádat o nové písemné vyjádření. Budou mít prostor při veřejném jednání, uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Návrh na přezkoumání Lisabonské smlouvy podala skupina 17 senátorů, která dokumentu vytýká „extrémní nepřehlednost a nesrozumitelnost“. Obávají se také prohlubování „demokratického deficitu Evropské unie“. Unie prý může při tvorbě evropského práva obcházet národní parlamenty. Součástí návrhu jsou také plné moci pro zastupování před Ústavním soudem. Skupina zplnomocnila právníky Vladimíra Balaše a Jaroslava Kubu a senátora Oberfalzera.