Ústav pro studium totalitních režimů omezí kvůli škrtům výzkum

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů možná zastaví část své badatelské činnosti. Vše závisí na tom, zda mu stát zkrátí rozpočet. Do ústavu v letošním roce putovalo 174 milionů korun, pro další roky se počítá s dotacemi o 14 milionů nižšími. Podle vedení ústavu, jež cituje deník Právo, ale škrty znamenají ohrožení dlouhodobých plánů instituce. Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček se také obává, že nedostatek peněz zastaví možnost prezentovat výsledky vědců veřejnosti.

I když se jedná o snížení nedosahující ani deseti procent rozpočtu ústavu, vedení mluví o dramatickém poklesu. Podle ústavu naruší škrty dlouhodobý plán instituce, která za své hlavní poslání označuje badatelskou, dokumentační a vzdělávací činnost zaměřenou na období nesvobody.

Podle Pavla Žáčka není vědecký výzkum možný bez kontinuity: „Pokud by byla v důsledku nedostatku finančních prostředků pro rok 2010 část projektů zastavena, provázelo by jejich opětovné zahájení nutně potenciální nehospodárné nakládání s finančními prostředky ze státního rozpočtu.“

Šetřit musí i jiné instituce

Na stížnosti ústavu ale reaguje řada veřejných činitelů skepticky se slovy, že se šetřit musí na všech frontách. „Vzhledem k tomu, že se všichni musí uskrovnit, tak se se škrty v provozní oblasti bude muset vyrovnat i tento ústav,“ uvedl například sociálnědemokratický šéf rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka. ČSSD přitom od začátku mluvila o vzniku ústavu negativně, podle Sobotky mohl její práci vykonávat některý z ústavů Akademie věd.

Bohuslav Sobotka, šéf rozpočtového výboru (ČSSD)

0„Samotná existence tohoto ústavu stojí prostředky navíc. Paradoxem jsou vysoké odměny funkcionářů v čele ústavu, v jeho radě. Jen činnost této rady stojí několik milionů korun ročně. Možná, že kdyby se omezily benefity pro tuto radu a učinila se z toho čestná funkce, tak by se mohlo snížení rozpočtu zhruba o šestnáct milionů kompenzovat. Rázem bude mít ústav na vědeckou činnost.“

V důsledku škrtů nebude pokračovat výzkum na téma vývoje zpravodajských služeb, vězeňství v českých zemích, třídní justice, pražského jara a okupace a kolektivizace v padesátých letech. Celkově bude utlumeno také osm výzkumných témat a dalších pět bude zastaveno.

Ústav pro studium totalitních režimů kvůli snížení rozpočtu nevydá nejméně osm publikací, neuspořádá dvě výstavy a stejný počet konferencí a sympozií.

Pavel Žáček
Pavel Žáček
Více fotek
  • Pavel Žáček autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/978/97732.jpg
  • Bohuslav Sobotka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/685/68490.jpg