Následky sněhové kalamity se postupně daří odstraňovat

Praha - Česko už nabírá sílu po čtvrteční sněhové kalamitě. Bez proudu je už kolem pěti set odběrných míst a energetici předpokládají, že během dneška obnoví dodávku elektřiny téměř všude. ČEZ odvolal kalamitu v devíti okresech, zůstává tak jen v okresech Jablonec a Liberec. Ubývá také uzavřených silnic. Také vlaky jezdí všude s výjimkou trati Smržovka - Josefův Důl, kde je stále velké množství popadaných stromů a větví. I tam by ale měl být provoz obnoven ještě dnes.

Týmy silničářů, železničářů i energetiků pracovaly celý víkend. Jen energetici škody odhadují na desítky milionů korun.

V Libereckém kraji po čtvrteční a páteční sněhové kalamitě nejsou sjízdné některé silnice, na nichž zůstaly popadané stromy. Nejhorší situace zůstává dnes na Jablonecku. Ve více než čtyřicetitisícovém Jablonci nad Nisou se auta nedostanou na kilometry vozovek, lidé také nesmí do parků. Co se elektřiny týká, bez proudu jsou v tomto kraji už spíše jednotlivci nebo domy, než celé obce. Rovněž na Moravě se podařilo obnovit dodávky do převážné většiny míst postižených sněhovou kalamitou.

Silničáři i nadále varují před možným pádem stromů a větví, které nezvládají nápor sněhu, například na Vsetínsku.

Do hor vyrazili milovníci zimních sportů

Nezvyklé počasí na polovinu října se zároveň zasloužilo o rekordně časný začátek lyžařské sezony na českých horách. Stovky milovníků zimních sportů vyrazily během víkendu například do horských středisek v Krkonoších, v Orlických i Jizerských horách. Na trasy vyjeli především běžkaři. Je ale otázka, jak dlouho sníh na horách vydrží, na většině území již dnes nový nepřipadl. Také teploty mají příští týden vzrůst.

Předpověď počasí pro příští týden je příznivá. Mělo by se oteplit, úterý a středa by měly být beze srážek. Teploty by měly vystoupat místy až na patnáct stupňů Celsia.