Česko se zapojilo do Evropské noci bez nehod

Praha - Dopravních nehod pod vlivem alkoholu u řidičů každý rok přibývá. Dobrovolníci se proto snaží přimět mladé lidi přemýšlet o následcích nezodpovědného jednání. Organizace, která se v barech v Česku vůbec poprvé pokusila upozornit na nebezpečí alkoholu za volantem, má název Zodpovědní mladí řidiči. Akce je pak známá jako Evropská noc bez nehod.

V barech a klubech napříč Českem změřila skupina dobrovolníků v bílých trikotech všem návštěvníkům, kteří projevili zájem, množství alkoholu v krvi. Přátelskou formou s nimi pak diskutovala o nebezpečích, která kombinace alkoholu a řízení přináší.

David Binar, ředitel Fóra PSR (Pij s rozumem)

„V klubech si mladí lidé užívají, ztrácejí soudnost, a když jedou zpátky, tak se stávají tragické nehody.“

Podle dopravních expertů si Česko v počtu usmrcených z důvodu alkoholu v evropském meřítku vede relativně dobře. Oproti Polsku, kde evidují 27 procent mrtvých, se v tuzemsku jedná asi o 4 procenta. „V těch čtyřech procentech zhruba 25 až 30 procent jsou mladí řidiči ve věku 18 až 25 let,“ upřesnil dopravní specialista Jaroslav Hořín.

Evropská noc bez nehod se poprvé uskutečnila v roce 1995 v Belgii. Letos se do akce zapojilo všech 27 členských států Evropské unie.

Evropská noc bez nehod
Evropská noc bez nehod