Čeští řidiči nejsou požitkáři – příliš spěchají

Praha – Snahu vždy co nejdříve opustit své auto ukazují na silnicích čeští řidiči. Jejich nejčastějším přestupkem je totiž překračování maximální povolené rychlosti v obci. Často ale také nerespektují příkazové a zákazové značky. Mezi nejčastější přestupky patří také nepoužívání bezpečnostního pásu a telefonování za jízdy. Řidiči rovněž nezřídka zapomínají rozsvítit světla a výjimkou nejsou ani opilci za volantem. Vyplývá to z nejnovější statistiky ministerstva dopravy.

Ve třetím čtvrtletí tohoto roku se řidiči v Česku dopustili 200 403 přestupků, za které se zároveň udělují trestné body. Denně tak policisté přistihli přes dva tisíce špatně se chovajících řidičů. Nejčastěji se tak stalo v Jihomoravském kraji, kde policisté přistihli řidiče především při telefonování za volantem nebo nepřipoutané. Často se řidiči dopouštějí přestupků také v Praze, kde dochází především k překračování rychlosti, a Moravskoslezském kraji.

Od 1. července 2006, kdy začal platit tzv. bodový systém, porušili řidiči podle ministerské statistiky zákon ve více než 2,1 milionu případů. Senát začátkem října odložil schvalování senátorské novely o zvýšení maximálního počtu trestných bodů pro řidiče z dvanácti na osmnáct bodů. S novelou nesouhlasí ministr dopravy Gustáv Slamečka ani šéf dopravní policie Leoš Tržil. Navýšení trestných bodů podle nich žádné zlepšení na silnicích nepřinese.