Kalamita v Jablonci skončila, silnice jsou průjezdné

Jablonec nad Nisou - Jablonecká radnice dnes odvolala kalamitu, kterou vyhlásila v pátek 16. října kvůli přívalům sněhu a polomům. Nyní už teplo proudí do všech domů a silnice jsou průjezdné. Kalamitní stav dnes na Liberecku a Jablonecku odvolala také energetická společnost ČEZ. Oba okresy byly v Česku poslední, kde kalamitní stav ještě platil. Ještě v pátek bylo v Česku bez proudu na 60 tisíc domácností, dnes jich je už jen několik set.

Od středy do pátku napadlo ve městě přes půl metru sněhu a radnice nebyla schopna uklízet všechny ulice a chodníky, těžký mokrý sníh navíc lámal stromy, což úklid výrazně ztěžovalo. Ve čtvrtek byla také většina obyvatel jen s malou přestávkou bez tepla, teplo neproudilo do 10.500 domácností, 11 firem a některých škol. Situace v Jablonci se přes víkend postupně uklidnila. I ulici Pod Vodárnou, kudy vede jedna z cest do Liberce, a ulici Nad Školou v Proseči se už podle technických služeb podařilo vyčistit. Ještě v neděli tam v průjezdu bránily polámané stromy a větve.

Pády stromů byly také příčinou výpadku dodávek tepla z Jablonecké teplárenské a realitní společnosti, na niž je napojena většina jabloneckých domácností, školy i úřady. Dodávky tepla se podařilo obnovit až v noci na sobotu díky dieselové elektrocentrále. Od nedělního odpoledne se podařilo plně obnovit dodávky elektřiny a elektrocentrála mohla být odpojena. „Během dneška by měl agregát odjet zpátky do Prahy,“ věří mluvčí teplárny Lukáš Jankovský.

Dnes odvolala kalamitní stav na Liberecku a Jablonecku také energetická společnost ČEZ. Oba okresy byly v Česku poslední, kde kalamitní stav ještě platil. Kvůli přívalům sněhu a výpadkům v dodávkách elektřiny ho energetici vyhlásili v 11 okresech, v ostatních devíti ho ale už v neděli odvolali. Ještě v pátek bylo v Česku bez proudu na 60.000 domácností, dnes jich je už jen několik set. „Poruchové čety nyní pracují na opravách nízkého napětí hlavně v oblasti Vratislavic, Frýdlantska, Tanvaldska, Jablonecka, Liberecka a Chrastavka,“ upřesnila severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Bez dodávek elektřiny jsou podle ní už jen jednotlivé ulice, domy a rekreační lokality jako chatařské či zahrádkářské kolonie.

Do postižených lokalit přesunuli energetici poruchové čety z okresů, které kalamita nezasáhla, nebo z míst, kde se kritickou situaci s dodávkami elektřiny už podařilo vyřešit. V mnoha případech ale opravy stále komplikuje těžko přístupný terén, kdy se technici doslova musí prořezávat přes popadané stromy, které zatarasily přístupové cesty, a jen obtížně se dostávají k vedení.

Zasněžený Jablonec nad Nisou
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24