Fischer: Vláda bude pokračovat ve stejném složení

Praha - Vláda bude podle premiéra Jana Fischera i nadále pracovat v dosavadním složení. Premiér chce ve středu v Poslanecké sněmovně představit programové priority svého kabinetu do jarních řádných voleb. Ve vládě přinejmenším po určitou dobu zůstane i ministr životního prostředí Ladislav Miko, který se chtěl původně vrátit na své předchozí místo v evropských strukturách. Podle Fischera by měl v kabinetu působit přinejmenším po dobu debaty nad aktualizací státní energetické politiky.

„Vláda bude pokračovat v tom složení, ve kterém působí. To je první věc, to už myslím, že mohu deklarovat zcela otevřeně,“ řekl Fischer na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády. Změny ve vládě žádaly politické strany. ODS dlouhodobě vadí ministr vnitra Martin Pecina, ČSSD zase kritizovala ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou.

Fischer už požádal předsedu sněmovny, aby na schůzi zařadil bod, v němž by vláda poslance seznámila se svými prioritami do jarních voleb. Mohl by to být první bod středečního jednání. Konkrétnější být premiér nechtěl, zdůraznil ale, že nepůjde o programové prohlášení, se kterým vláda žádá o důvěru. S politiky už Fischer do té doby jednat nebude. Podle něj bylo dostatečné setkání s lídry stran předminulý pátek v Kramářově vile: „My jsme i předtím dost dobře věděli, co do priorit chceme napsat. Ministři vědí, na čem mají pracovat. Není nutné s každou větou běžet někam do sekretariátu té či oné strany si to nechat posvětit.“

Zasedání vlády hlídalo 20 policistů

Premiér zákonodárce seznámí i se seznamem legislativních kroků, které kabinet pokládá za užitečné k projednání. Vláda tak hodlá zjistit, které z těchto návrhů jsou pro strany „tabu“ a neměly by naději na schválení. Ve sněmovně budou o programových prioritách vlády poslanci moci diskutovat.

Zasedání vlády hlídalo asi dvacet policistů, což je dvakrát víc než obvykle. Ochranná služba chtěla předejít incidentu z minulého pondělí, kdy na střechu Strakovy akademie vylezli dva aktivisté Greenpeace. Chystají se ještě další opatření, která mají podobným akcím definitivně zabránit. Podle ředitele Ochranné služby Policie ČR Lubomíra Kvíčaly půjde zejména o navýšení počtu kamer, o zlepšení osvětlení a případně technické zábrany kolem objektu. Podle ministra vnitra Martina Peciny připadá v úvahu i zjednosměrnění ulice.