Ostravský soud řeší kauzu organizovaného gangu kuplířů

Ostrava – Krajský soud v Ostravě začal řešit případ čtyřčlenné skupiny, která podle obžaloby organizovala prostituci v Rakousku. Místo tančení v rakouských klubech čekal například jednu z dívek nevěstinec. Obžalovaní ji k poskytování sexuálních služeb měli nutit výhružkami a násilím. Další ženy jim musely platit za zprostředkování. Státní zástupce obvinil ženu a tři muže z trestného činu obchodování s lidmi a z kuplířství. Hrozí jim trest odnětí svobody v rozmezí od 5 do 12 let. Všichni vinu popírají.

Obviněná Diana Klevetová sama pracovala jako prostitutka v Rakousku i v Ostravě. U soudu odmítla, že by někoho k prostituci nutila. Některým dívkám podle svých slov jen pomohla vyřídit potřebné doklady: „To nepovažuji za trestný čin.“ Podle obžaloby ale čtveřice v jednom případě dívku zlákala na to, že bude v klubech tančit. Až na místě jí oznámili, že bude za peníze poskytovat sexuální služby. Klevetová měla dívku přemlouvat a další muž, který za to už byl v Rakousku odsouzen, ji měl donutit násilím. „Věděla od začátku, že tam bude dělat prostitutku,“ tvrdí Klevetová.

Ostatní obžalovaní Miroslav Mezey, Ivan Rafael a Martin Benda, který je jako jediný vyšetřován na svobodě, dnes nevypovídali. Několika dívkám měli zprostředkovat práci prostitutek a brát za to podíl na jejich tržbě. „Jely do Rakouska dobrovolně. Nikoho jsem k tomu nepřemlouval a ani nenutil. Od nikoho jsem si ani nebral peníze,“ uvedl Mezey v době, kdy okresní soud rozhodoval o uvalení vazby.

Česká policie dostala podnět od rakouských kolegů

„Případ, kdy osoba, která je vyvezena do zahraničí nebo se kterou je takto nakládáno, v podstatě neví, co se po ní bude požadovat a co ji čeká, je samozřejmě závažný trestný čin,“ uvedla státní zástupkyně Daniela Srbová. Hlavní líčení je naplánováno do středy. V dalších dnech budou před soudem vypovídat svědci a soudní znalci. Podle mluvčí Krajského soudu v Ostravě Barbary Plchotové prozatím nelze odhadnout, zda bude možné vyhlásit výsledek již tento týden.

Diana Klevetová
Diana Klevetová