Žalobce odložil oznámení na své kolegy v kauze Čunek

Olomouc - Olomoucký státní zástupce Jaroslav Kouřil odložil trestní oznámení na své kolegy v kauze bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Exministr chtěl prověřit únik dokumentů a informací ke svému případu. Čunek čelil podezření z přijetí úplatků, podle soudce ho ale nemohl únik informací poškodit, protože byl u soudu osvobozen. Čunek se chce ale proti rozhodnutí Kouřila odvolat, uvedl to server Týden.cz.

„Únik materiálu, který má odlišné závěry od konečného rozhodnutí ve věci, nemohl způsobit škodu nebo neoprávněný prospěch. Neshledávám v tom podezření z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele,“ uvedl ve zdůvodnění Kouřil, který prověřoval Čunkovo trestní oznámení od poloviny srpna.

Toto zdůvodnění se ale Čunkovi nelíbí: „Teď nejde jen o mne, ale i o další, kterým se něco podobného může stát. Není možné, aby v trestních kauzách mohly unikat neveřejné dokumenty, které mají poškodit obviněné a zpochybňují presumpci neviny,“ vysvětluje Čunek.  

Policie obvinila bývalého ministra v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti, ale jihlavský státní zástupce Arif Salichov stíhání politika opakovaně zastavil. Důsledkem Čunkovy kauzy je řada dalších trestních stíhání a žalob.

Sám Čunek chtěl prověřit, kdo a s jakým cílem vynesl z vrchního státního zastupitelství takzvanou dozorovou zprávu, která obsahovala informace o prověrce zástupců, kteří se jeho kauzou před dvěma roky zabývali. Zveřejnění této interní zprávy podle Čunka zpochybnilo konečné zastavení jeho trestního stíhání. Tajný dokument mimochodem dodnes visí na stránkách Výboru na obranu Marcely Urbanové.