Podzimní kongres ODS zřejmě volební nebude

Praha - Podzimní kongres ODS zřejmě nebude volební, ale jen programový a ideový. Shodlo se na tom vedení ODS. Předseda strany Mirek Topolánek uvedl, že při jednání výkonné rady nepadl návrh na usnesení o volebním sjezdu. Rozhodnutí rady ale neznamená, že by podzimní sjezd definitivně volební být nemohl. Bude záležet na stanovisku regionálních organizací i postoji samotných delegátů kongresu, který by měl být o víkendu 21. a 22. listopadu.

Sněm ODS v Praze 11 se dnes shodl na tom, že pokud bude Topolánek na kongresu žádat o silný mandát, měl by mu být potvrzen v tajné volbě. Pokud by jej nezískal, měl by rezignovat. „Kongres by se pak buď proměnil ve volební, nebo by se musel naplánovat jiný volební kongres,“ řekl poslanec a předseda ODS v Praze 11 Jiří Janeček. Náměstek primátora Rudolf Blažek, kterého dnes sněm Prahy 7 nominoval na předsedu pražské ODS, dodal, že on sám není zastáncem volebního kongresu. Podle něj by se musel objevit někdo, kdo by se o předsednictví ucházel.

ODS chce představit vizi České republiky pro další desetiletí

Podle Topolánka by měl kongres řešit to, kam se bude strana ubírat dalších deset let: „Hodláme představit vizi České republiky pro další desetiletí, která nabídne řešení v oblastech: obrana svobody, ČR v Evropě a ve světě, vzdělaná a konkurenceschopná země a nové civilizační výzvy - řešení pro budoucnost.“

Kongres bude podle předsedy ODS hledat odpovědi na otázky, kam má směřovat Evropská unie, jaká má být společnost v roce 2020 a na čem má ČR stavět hospodářský vývoj. Výkonná rada ODS dnes také jednala o podobě státního rozpočtu na rok 2010. „ODS doporučuje poslancům schválit rozpočet v prvním čtení dle vládního návrhu, nepodporovat individuální pozměňovací návrhy, takzvané dělení medvěda,“ tlumočil stanovisko rady Topolánek.