Soud poslal Maksudova za vraždu Bělorusa na 13,5 roku do vězení

Praha - Pražský městský soud dnes poslal Uzbeka Šachzoda Maksudova na 13,5 roku do nejpřísnějšího typu věznice za vraždu Bělorusa. Současně ho vyhostil ze země na neurčito. Podle obžaloby rozřezal vrah tělo oběti na části, které se loni našly na různých místech Prahy. Rozsudek zatím není pravomocný, Maksudov se proti němu na místě odvolal. 

Podle obžaloby vylákal Maksudov mladého Bělorusa, který v Česku pobýval legálně, na konci srpna loňského roku do ubytovny v pražské Hostivaři. Tam ho zavraždil úderem tupým předmětem do temene hlavy, protože chtěl získat jeho věci. O několik dní později tělo rozřezal na kusy, aby se mohl mrtvoly snáze zbavit. Pravou ruku oběti amputovanou v lokti pak našli pracovníci třídírny odpadů v Malé Chuchli, pravé chodidlo objevila policejní hlídka u hostivařské přehrady. Hlavu zabalenou v igelitové tašce našel zaměstnanec úklidové služby až letos v březnu v Praze 4.    

Policisté u Maksudova nalezli Bělorusův mobilní telefon, řetízek, notebook, několik GPS navigací, MP3 přehrávačů a SIM karet v celkové hodnotě přes 50 tisíc korun. V Uzbekově pokoji navíc objevili Bělorusovu krev. Znalci Maksudova popsali jako člověka s průměrným intelektem, zvýšenou agresivitou a málo rozvinutou emocionalitou.

Jednatřicetiletý Maksudov svou vinu popírá a tvrdí, že v době činu stál ve frontě na cizinecké policii a klíče od svého pokoje svěřil známému. Podle Maksudova vraždil právě tento muž. „K věci nemám žádný vztah, s tím pánem jsem se nesetkal, byl jsem na jiném místě. Spravedlnost se nakonec ukáže,“ prohlásil dnes v jednací síni. Městský soud mu ale neuvěřil. „Všechny důkazy vedou k tomu, že nikdo jiný než obžalovaný nemohl tento čin spáchat,“ odůvodnila rozsudek předsedkyně soudního senátu Veronika Čeplová, která dodala, že Maksudov nemá žádnou úctu vůči lidskému životu.