Kraje začnou očkovat proti prasečí chřipce za 14 dní

Brno - Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se na brněnském veletrhu Medical Fair sešla se zástupci vedení krajů a řediteli všech českých nemocnic, aby s nimi projednala koordinaci očkování proti prasečí chřipce. Očkování budou kraje logisticky zajišťovat a celý proces hradit. Samotné vakcíny pak zaplatí pojišťovny. Očkování budou mít na starosti krajští radní zodpovědní za zdravotnictví. Ministryně hejtmanům představila první pokyny, které souvisí s očkováním. Do příštího týdne dorazí na kraje dopisy se seznamy jmen lidí, kteří mají být přednostně očkováni, aby byl zajištěný běh státu.

Mezi očkovanými budou politici, zdravotníci, hasiči nebo policisté. Kraje musí do několika dní vytipovat očkovací centra, kam budou vytipované osoby zvány, a také musí zajistit personál, který bude očkování provádět.

Vakcíny by měly do Česka dorazit na konci října, kraje tedy nemají času nazbyt. První dvě vlny by měly začít okamžitě, jak začne distribuce vakcín, tedy v prvním a druhém týdnu v listopadu. Vakcíny bude hradit vždy pojišťovna, organizaci očkování musí zaplatit kraje samy.

Veletrh Medical Fair potrvá na výstavišti až do pátku. Dnes odstartoval mezinárodním kongresem miniinvazivní a robotické chirurgie a výroční konferencí České společnosti pro sterilizaci.