Soud nařídil odstranit plakáty s telefonem krajského šéfa ČSSD Bendy

Ústí nad Labem - Pražský městský soud nařídil dvěma reklamním agenturám odstranit billboardy s fotografií a telefonním číslem předsedy ČSSD v Ústeckém kraji Petra Bendy. Vyplývá to z usnesení soudu, které Benda poskytl médiím. Podle odůvodnění předběžného opatření využití Bendovo podobizny a soukromého telefonního čísla bez jeho svolení je zásahem do osobních práv. Benda je na plakátu uveden do souvislosti s První severočeskou realitní společností. Billboardy, na kterých je také text Nákup za babku, prodej za ranec, se po Ústeckém kraji objevily asi před dvěma týdny.

Benda po objevení plakátů řekl, že požádá o jejich odstranění. Uvedl, že vlastní polovinu společnosti, tvrdí ale, že za celou dobu své existence neprodala ani jednu nemovitost. V tiskové zprávě Benda rozhodnutí soudu přivítal: „Billboardy, které byly předmětem žaloby, byly nejenom jednoznačně lživé, ale porušují má i osobnostní a práva a osobní údaje. Jsem přesvědčen, že podobné praktiky do standardního a slušného politického souboje nepatří.“ Telefon uvedený na plakátech stále využívá.

Blanka Křižovičová z agentury Media Flow, jež je jednou firem, které plakáty na své plochy umístily, informovala, že žádné usnesení ze soudu ještě neobdrželi. Druhá agentura Europlakat se dosud nevyjádřila.

Na webu už se objevila čísla jiných sociálních demokratů

Benda není první sociální demokrat, jehož číslo se stalo veřejné. Číslo předsedy strany Jiřího Paroubka v roce 2005 zveřejnil aktivista Stanislav Penc na protest proti zásahu policie technoparty CzechTek na Tachovsku. Trutnovská radnice, která případ řešila jako přestupek, tehdy rozhodla, že Penc nic protizákonného neudělal.

Letos pak číslo středočeského hejtmana Davida Ratha na internetu zveřejnila strana Liberálové.cz. Reagovala na oznámení kraje, že v lékárnách oblastních nemocnic vyvěsí ceduli s kontaktem na soudkyni, jež hejtmanství zakázala hradit formou daru regulační poplatky za pacienty.