Praha chystá zavedení mýtného: vjezd za 120 korun

Praha – Vjezd do centra hlavního města by během několika let měl být zpoplatněn. Pražský magistrát si nechal vypracovat plán, podle kterého by česká metropole zavedla mýtné v roce 2015. Informaci dnes přinesly Hospodářské noviny. Za vjezd do centra by řidiči měli zaplatit podle předběžného plánu 120 korun, hranici pro mýtnou povinnost přitom bude zahrnovat vnitřní okruh Prahy. Studie, za kterou město zaplatilo 30 milionů korun, slibuje dostat z centra až třetinu aut.

Zatím není jasné, jestli se poplatek bude účtovat za každý vjezd, nebo postačí jedna platba na celý den. Bez poplatku by však měly zůstat vjezdy do metropole během víkendů a svátků. Navržený projekt také prozatím neurčuje, zda budou muset povinný poplatek platit také Pražané, kteří v centru města bydlí. „To je všechno otevřené. Zatím jsme v rovině úvah a plánů. Podrobnosti budeme řešit ve chvíli, až systém mýta začneme uvádět do provozu,“ citují noviny náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka.

Realizování třicetimilionové studie však prozatím není v dohledné době možné. Magistrát totiž nemá dostatek financí a navíc jsou potřeba legislativní změny. Počítá se s rozesetím zhruba 125 kamer po obvodu centra, celý projekt má v prvním roce stát 1 miliardu korun. Kamery přečtou registrační značku auta a počítačová databáze pak vyhodnotí, jestli majitel zaplatil. Pokud bude mýto fungovat správně, intenzita provozu v metropoli by se podle studie měla snížit o víc než 20 procent a z centra města by mělo zmizet až třicet procent aut.

Další překážkou, která brání zpoplatnění vjezdu do centra, je dostavba vnitřního okruhu. „Před dostavbou nemá cenu o zavedení mluvit. Řidiči musí mít alternativu, kudy se středu města vyhnout,“ řekl primátor Pavel Bém. Hlavním cílem zavedení mýtného je podle magistrátu snaha odlehčit dopravní situaci v centru města. Podle zkušeností ze zahraničí se odhaduje, že z centra může zmizet až 30 procent aut. Získané peníze se podle studie využijí na rozvoj hromadné dopravy v Praze, hovoří se v této souvislosti hlavně s dostavbou trasy metra D.

Zónu pro vybírání mýtného budou pravděpodobně zahrnovat lokality: Hradčany, Malá Strana, Staré Město a Josefov i Nové Město a místa kolem Vyšehradu. Základní poplatek pro vjezd by měl činit 120 korun, sleva pro rezidenty 30 korun, osoby se zdravotními průkazy ZTP a ZTP-P budou mít vjezd zdarma.

0Evropská města mají se zavedením mýtného rozporuplné zkušenosti. První metropolí s mýtným se na starém kontinentě stal Londýn. V současné době zde řidič při vjezdu zaplatí 8 liber, od nového roku až 10 liber (280 korun). Občané města však mají až 90procentní slevu. Na zpoplatnění vjezdu do centra si stěžují hlavně obchodníci, kterým kvůli neochotě řidičů zajíždět do středu výrazně klesly tržby. Londýňané začali ve větší míře využívat obchodní řetězce v okrajových částech města. Kýženého úspěchu z hlediska uvolnění dopravy ale mýtné v britské metropoli zřejmě nedosáhlo. V současnosti zde jezdí zhruba stejné množství aut jako před zavedením poplatku. Stockholm (64 korun v přep.), Milán (2-10 eur) nebo Berlín (5-15 eur), města s pozdějším zavedení mýtného se snaží hlavně prosazovat ekologii, výše poplatků proto často závisí na produkci emisí u konkrétního automobilu.

Dopravní zácpa
Dopravní zácpa
Více fotek
  • Dopravní zácpa autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1064/106329.jpg
  • Doprava v Londýně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/816/81546.jpg