Ústav pro kontrolu léčiv musí z databází vymazat osobní údaje o pacientech

Praha – Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vede nezákonnou evidenci lidí, kteří užívají léky s pseudoefedrinem. Tvrdí to Úřad na ochranu osobních údajů. SÚKL tak musí z databáze odstranit osobní údaje. Stejným případem je i centrální databáze, která se vytváří na základě papírových receptů. Denně jich docházelo zhruba 200 tisíc. Ústav pro kontrolu léčiv už uvedl, že citlivá data z databází dnes vymazal. Pacienti tak nyní dostanou léky s pseudoefedrinem bez receptu a lékárník si napíše jejich osobní data do databáze lékárny, dál je ale už hlásit nebude. SÚKL čeká zřejmě i pokuta, její přesná částka bude jasná až po ukončení správního řízení. Může jít až o 10 milionů korun.

Na likvidaci dat dohlížela podle ředitele ústavu Martina Beneše speciální komise a prověří ji nezávislý audit, který začne hned v pondělí. „Byly zlikvidovány zálohy a čísla pojištěnce v běžící databázi, nemělo by dojít k tomu, že se zde kdekoliv vyskytuje uchované jediné číslo pojištěnce,“ řekl Beneš.

Na jeden výdej může dát lékárník léky s obsahem až 900 miligramů pseudoefedrinu, což odpovídá 30 tabletám. Toto nařízení se vztahuje na Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Modafen, Nurofen Stopgrip, Panadol Plus Grip a Paralen plus. Dosavadní omezení mělo zabránit zneužití léku k výrobě pervitinu.

Šéf ÚOOÚ Igor Němec

„Ještě jsme se nesetkali s větší databází citlivých údajů o občanech České republiky, která byla vedena v rozporu se zákonem.“ 

Narkomanům tak teď nic nebrání v tom, aby v jednom dni nakoupili dostatečné množství léků v několika lékárnách. Podle dřívějších úvah zákonodárců by SÚKL měl převést výdej léků pouze na recept, pokud se kontrola prostřednictvím centrálního úložiště neosvědčí.

Podnět k prošetření databází ze strany ÚOOÚ dala Česká lékárnická komora, která již dříve vyzvala lékárníky, aby se k centrálnímu úložišti nepřipojovali a osobní data pacientů úřadu neposkytovali. Prezident komory Stanislav Havlíček proto rozhodnutí úřadu uvítal. Předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel je naproti tomu rozhodnutím úřadu zklamán a považuje je dokonce za skandální. ÚOOÚ totiž loni v prosinci na dotaz grémia vyhlásil, že činnost centrálního úložiště a sběr dat jsou v pořádku. Podle ochránců soukromí ale hrozilo zneužití údajů například ze strany farmaceutických firem v rámci konkurenčního boje. Podle Beneše ale chodí stejné údaje i zdravotním pojišťovnám: „A to nikomu nevadí.“

Ověřování množství nakoupených léků v centrálním úložišti mělo zabránit tomu, aby přípravky s pseudoefedrinem zneužívali narkomani k výrobě pervitinu. Dosud až 80 procent balení šlo na výrobu této drogy, obchod s pervitinem se odhaduje na 1,5 miliardy korun ročně. SÚKL proto bude situaci monitorovat, a pokud by zhruba do šesti až devíti měsíců zjistil výrazný nárůst spotřeby, přistoupí ke změně registračního rozhodnutí. Všechny léky s pseudoefedrinem by pak byly jen na recept.

Prodej léků s pseudoefedrinem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24