U soudu se zpovídá gang kuplířů, vydělal desítky milionů korun

České Budějovice - Před českobudějovickým krajským soudem dnes stanul údajný gang kuplířů. Podle obžaloby na prostituci deset mužů a sedm žen vydělalo celkem desítky milionů korun. K sexu za úplatu členové gangu nutili desítky dívek a organizovali prostituci také v Norsku a Dánsku. Kromě kuplířství se někteří obžalovaní zpovídají také z účasti na zločinném spolčení, obchodu s lidmi či znásilnění.

Hlavou gangu prý byli Koloman Mižigár, kterého soudí jako uprchlého, jeho manželka Věra a Jozef a Blanka Bledých. V letech 1996-2006 nutili dívky k prostituci u Kaplice na Českokrumlovsku a u Strážného na Prachaticku. U některých žen zneužívali toho, že jsou v těžké životní situaci, a naslibovali jim polovinu výdělku. Dívky ale často bili, nutili je k prostituci násilím a hrozili jim, že jim nedají najíst. Na měsíc ženy dostávaly kapesné 1 000 až 2 000 korun, ostatní peníze musely odevzdat. Za dva roky vydělali na jedné dívce okolo pěti milionů korun.

Ženy si také členové organizované skupiny mezi sebou prodávali za osm až 30 000 korun. Obvyklým místem prodeje byly čerpací stanice u dálnice D1. Dívky pak převezli na jih Čech, kde je zamkli v bytech a hlídali. Některé jim denně musely odevzdat nejméně 100 eur (asi 2 500 korun), po jiných chtěli minimálně 250 eur (asi 6 250) za den. V letech 2002 až 2005 také vozili dívky do Norska a Dánska. Zajistili jim letenky a ubytování a celou cestu i pobyt na ně dohlíželo několik členek gangu. Dívky nechávali stát venku polonahé i ve velkých mrazech, některé utrpěly i těžké omrzliny.

Některé dívky přinucené k sexu za úplatu byly mladistvé. Jednu například zastihli na útěku z výchovného ústavu, využili její situace a naslibovali jí práci a ubytování. Jinou dívku omámili na diskotéce. Do vína jí nasypali neznámou látku, odvezli ji k sobě do bytu a za téměř nelidských podmínek ji pak nutili k prostituci. Jeden z obžalovaných se také v Přerově seznámil na nádraží s dívkou, které ujel vlak. Odvezl ji k sobě domů, vnutil jí drogu a v omámeném stavu ji znásilnil. Pak ji odvezl na čerpací stanici, kde ji za 8 000 korun prodal dalšímu členovi organizované skupiny.