Fossettova žlutá vzducholoď se vznáší nad Prahou

Praha - Vzducholoď spojená se jménem slavného amerického dobrodruha a miliardáře Stevea Fossetta ode dneška brázdí nebe nad Prahou. Přes 33 metrů dlouhé a 14 metrů široké plavidlo žluté barvy je určené k vyhlídkovým letům. I přes své rozměry ale překvapivě vzducholoď uveze jen pilota a jednoho cestujícího.

Propanem poháněná vzducholoď vydrží ve vzduchu přibližně hodinu – za tu dobu ale uletí až sto kilometrů. Zájemci o okružní let se mohou kochat výhledem z výšky 50 metrů, cena palubního lístku je 10 500 korun. Pořadatelé budou vyhlídkové vzdušné plavby nabízet do dubna příštího roku. Během jednoho dne jsou ale schopní přepravit jen dva lidi.

Případní zájemci se letu nemusí bát, uklidňuje pilot Jan Smrčka. Určité nebezpečí prý hrozí jen v případě prudkých změn počasí spojených například s velkými poryvy větru. „Pro piloty je určitě nejobtížnější soustředit se na řízení a nekochat se krásným výhledem,“ dodává letec. Riziko hrozí také při kontaktu s ostrým předmětem, ptáci prý ale mají z plavidla strach.

V této vzducholodi se slavný dobrodruh Steve Fossett učil v Itálii létat, když se připravoval na rychlostní rekord. V kokpitu prý ale strávil jen několik hodin, poté přesedlal na jiný typ. Rychlostní rekord při letu vzducholodí ale nebyl jediný, který Američan překonal. Jeho úctyhodnou sérii přerušila až letecká tragédie. Fossett se před dvěma roky vydal na krátký vyhlídkový let nad Nevadskou pouští, z něhož se už ale nevrátil. Vrak jeho letadla byl objeven teprve rok po havárii a až nález kostí definitivně objasnil Fossettův osud. 

Rekordy Stevea Fossetta

Jako pilot, námořník nebo plavec se neúnavně pouštěl do jedné akce za druhou a stal se držitelem desítek světových rekordů. První například obletěl sám celý svět v balonu nebo absolvoval sólový non-stop let letounem kolem světa bez doplňování paliva. Na své plachetnici Cheyenne také dosáhl světového rekordu v nejrychlejším obeplutí světa a překonal i rekord v nejrychlejším letu vzducholodí.

Vzducholoď Stevea Fossetta
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24