Kvůli výluce nastane zmatek ve vlacích Praha–Drážďany

Praha/Drážďany – Cestující ve vlacích, které jedou v sobotu večer a v neděli ráno mezi Drážďany a Prahou, zažijí nechtěné dobrodružství. Protože mezi Pirnou a Drážďany v Sasku proběhne noční výluka, bude několik spojů nahrazeno autobusy, jiné ale železniční společnosti odřeknou bez náhrady. Autobusy navíc povezou cestující již z Ústí nad Labem. Zcela ostrouhají cestující ve spojích Euronight Phoenix, Canopus a Metropol. Přitom především poslední zmíněný spoj funguje také jako poslední denní vlak z Drážďan do Prahy, kam přijíždí krátce po půlnoci. Autobusem budou částečně nahrazeny také dva osobní vlaky z Děčína do Bad Schandau.

K cestujícím se v tomto případě zachovají macešsky především Německé dráhy (DB). České dráhy totiž s jednou výjimkou povedou všechny své spoje až k hranicím do Děčína, resp. z Děčína – v několika případech ale budou muset cestující zapomenout na obvyklý komfort, protože bude přistavena náhradní souprava. Na páru vlaků Euronight Metropol (Berlín–Praha–Vídeň/Budapešť) dokonce ani nepojedou lůžkové a lehátkové vozy, takže cestující budou muset v noci sedět, v Břeclavi bude nutné přestoupit do jiné soupravy.

Německý dopravce na svém území vlak Metropol zruší. Navíc nebude zavedena náhradní doprava za ranní vlaky, které jedou do Prahy přes Drážďany z Curychu a Amsterdamu. V obou případech budou muset cestující počkat na dopolední spoj Eurocity 171 Hungaria, který je do Česka doveze s výrazným zpožděním.

Ani cestování vlaky, za které budou zavedeny náhradní autobusy (EC 170 Hungaria, EC 179 Alois Negrelli a EN 456 Phoenix), nebude bez problémů. Spoje totiž pojedou až do Děčína, ale autobusy pojedou již z Ústí nad Labem. Cestující proto budou muset včas přestoupit. Pro dokonání zmatku Německé dráhy spoje v úseku Drážďany–Berlín povedou s jiným číslem než obvykle.

Přestupu nejprve do přívozu a poté do autobusu v zastávce Schmilka-Hirschmühle se dočkají také cestující z večerního osobního vlaku jezdícího po trase Děčín – Bad Schandau.

Komplikace budou pokračovat také během dalších nocí, nejvýrazněji se omezení opět dotknou vlaku Metropol, který pojede večer z Berlína o několik desítek minut dříve.