Railjety Vídeň–Salcburk pojedou příští rok každou hodinu

Vídeň – Rakouské vlaky Railjet budou od prosince, kdy začne platit nový železniční jízdní řád, jezdit každou hodinu po tzv. Západní dráze z Vídně do Salcburku a zpět. Dosud jezdí tmavě červené soupravy, kterou letos prezentovaly Rakouské spolkové dráhy i v Česku, mezi oběma městy ve dvouhodinových intervalech. Některé spoje jedou z Vídně dále na východ do Budapešti nebo naopak ze Salcburku na západ do Mnichova.

Zdroj: www.wikipedia.org Autor: Pechristener

Railjety se na rakouských tratích poprvé objevily s letošním jízdním řádem, tedy loni v prosinci. Zatím jezdí výhradně po Západní dráze na trase Budapešť–Vídeň–Salcburk–Mnichov. V dalších letech by se ale měly Railjety dostat i na další trasy v Rakousku, ale i v zahraničí – počítá se s jejich nasazením mimo jiné na vlaky z Mnichova do Milána.

Vlaky Railjet jsou tvořeny nedělitelnou soupravou vozů 1. a 2. třídy s řídícím vozem. Railjety nemají vlastní pohon, energii jim dodává lokomotiva. Designově jsou vlaky podobné lokomotivám Taurus, ke kterým jsou určené. Vlaky dosahují stejně jako lokomotivy až 230kilometrové rychlosti.