Ministerstvo vnitra krajům: Nevracejte poplatky. ČSSD je chce znovu zrušit

Praha – Ministerstvo vnitra považuje postup krajů, které vrací lidem peníze za zdravotnické poplatky, za závadný. V úterý proto ministerstvo odeslalo krajům výzvu k nápravě, ty teď mají podle zákona lhůtu 60 dnů na odpověď. V Poslanecké sněmovně to uvedl ministr vnitra Martin Pecina. Výzva se týká všech krajů kromě hlavního města Prahy, kde se poplatky nevrací, a Plzeňského kraje, kde mají odlišnou metodiku. Výzvu ministerstva už odmítl předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD), podle něj je právně neobhajitelná. Pecina zároveň připustil, že kvůli zpoždění se zasláním výzvy mohou státu hrozit žaloby o náhradu škody. Průtahy podle něj ale nastaly spíše za jeho předchůdce Ivana Langera (ODS).

Podle místopředsedy ODS Petra Nečase Pecina svými slovy potvrdil, že kraje proplácením poplatků porušují zákon. Nečas mimo jiné uvedl, že hejtmani ČSSD v čele s Rathem nezákonně vynakládají peníze a prostředky jim potom chybí na potřebné věci. Rath reagoval nařčením, že Nečas jako ministr práce a sociálních věcí snížil dotace krajům na provoz domovů důchodců o desítky procent kromě Prahy, kde vládne ODS.  

Kraje ale možná vracení poplatků nebudou muset rušit, sociální demokraté totiž chtějí ve sněmovně zrušit zdravotnické poplatky úplně. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění je navržena tak, aby ji mohli poslanci schválit už v prvním čtení. Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) je to kvůli tomu, aby byl zákon projednán co nejrychleji. Počítá ale s tím, že rychlé schválení neumožní poslanci ODS.

ČSSD zatím pro svůj návrh nemá vyjednanou podporu, návrh prý stejně musí projít vládou, a proto mají sociální demokraté dost času na vyjednávání. Například lidovci požadují podle dřívějšího vyjádření poslance Ludvíka Hovorky zachování poplatků za hospitalizaci. ČSSD už se o zrušení poplatků pokusila několikrát, ale zatím neúspěšně. Novelu totiž vždy vrátil Senát a ve sněmovně se nenašlo potřebných 101 hlasů na přehlasování veta.

Současný návrh z pera sociálních demokratů je téměř totožný s návrhem, který do sněmovny podali komunisté. Jediná změna je v tom, že KSČM chce zachovat ochranný limit 2500 korun pro doplatky za léky. „Je to významná pomoc pro chronicky nemocné, doplatky jsou čím dál dražší. Je na pováženou, proč podávají úplně stejný návrh a nepřipojí se k našemu,“ podivuje se poslankyně KSČM Soňa Marková. Připustila ale, že komunisté návrh ČSSD zřejmě podpoří.   

ČSSD současně navrhuje, aby zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci
dostávali od zaměstnavatele nemocenskou ve výši 30 procent z vyměřovacího základu. Zaměstnavatelům by za to měly klesnout odvody na zdravotní pojištění o půl procenta. Stát by tak měl podle návrhu přijít o tři
miliardy korun, nová úprava by měla platit trvale od roku 2011.

ČR mohou kvůli proplácení poplatků hrozit žaloby

Poslanec ODS Petr Bratský obvinil Pecinův úřad z nečinnosti, v jejímž důsledku hrozí této zemi kvůli poplatkům riziko žalob a vysokých náhrad škod. Připomněl, že proti postupu krajů existuje už několik soudních rozhodnutí. „Já jsem schopen dokladovat, že za mého působení na ministerstvu úřad koná podle zákona a v zákonných lhůtách,“ bránil se Pecina. Bratský namítl, že ministerstvo začalo zákonnost postupu krajů prověřovat už v únoru, podklady byly k dispozici koncem března a v květnu už prý byly výzvy připraveny. Pecina se na oplátku dotázal, proč nebyly krajům odeslány ještě před jeho příchodem do úřadu.

„Jakási analýza, která údajně už byla hotová delší dobu, mi byla předložena na začátku července. Já jsem po jejím prostudování usoudil, že je skutečně neodesilatelná a myslím si, že i nezveřejnitelná. Pokud ji chce někdo zveřejnit, ať ji zveřejní ti, kteří ji vypracovali, protože já bych se za její zveřejnění musel stydět,“ prohlásil Pecina. Kraje podle svých slov požádal o nové podklady vzhledem k tomu, že některé z nich během první poloviny roku systém proplácení poplatků změnily. Čas na aktualizaci a své vyjádření dostaly do září.