Čtyři sta tisíc Čechů má nebo mělo rakovinu

Praha - V Česku žije téměř čtyři sta tisíc pacientů, kteří mají nebo měli zhoubný nádor. Každý rok rakovinou onemocní kolem sedmdesáti tisíc pacientů, třicet tisíc pacientů se zhoubným nádorem umírá. Rakovina nedělá rozdíl mezi pohlavím - z údajů za rok 2006 vyplývá, že počet nově diagnostikovaných mužů a žen byl přibližně stejný.

Podle odborníků bude počet pacientů narůstat. Šance na zlepšení kvality péče jsou ale velké, úmrtnost je stabilizovaná a přežití se prodlužuje.

Podle statistik například v roce 1970 bylo hlášeno asi 30 000 nových onemocnění ročně a na rakovinu umíralo 24 500 lidí ročně. Snižuje se tedy poměrná úmrtnost pacientů s rakovinou zároveň se zvyšující se kvalitou péče.

Problémem zůstávají finance - onkologické terapie jsou čím dál dražší. „Kdo léčí rakovinu často, léčí ji (většinou) dobře. Centralizace nákladné péče je jedinou cestou k jejímu zvládnutí,“ domnívá se předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Upozornil však, že centralizace nesmí vést k omezení dostupnosti léčby. Neznamená likvidaci ostatních pracovišť.

K pozitivům české onkologie patří třeba léčba rakoviny prsu. I při vyšších počtech nemocných méně žen umírá a nemocné déle žijí. Úspěšně se také léčí rakovina prostaty. Největším problémem je naopak rakovina tlustého střeva a konečníku. Včas je zachycena jen čtvrtině lidí. Z více než 8 000 pacientů, jimž je ročně nádor tlustého střeva a konečníků odhalen, je u více než poloviny zachycen v pokročilém stadiu. Problematické jsou také nádory plic.

Podle odborníků jsou v péči velké regionální rozdíly. Zjistit je ale absolutně nejde, protože chybí přesná data.

Rakovina je léčitelná, musí však být odhalena včas. Nelze k ní přistupovat stylem „co kdyby mi něco našli“, míní Vorlíček.

www.mamo.cz (informace o rakovině prsu)
www.cervix.cz (informace o rakovině děložního čípku)
www.kolorektum.cz (informace o rakovině tlustého střeva a konečníku)