Kriminalisté varují před neplatnými šeky z ciziny

Ostrava – Policie varuje před falešnými nebo nekrytými šeky, které do Česka posílají zahraniční organizované gangy. Podvodníci tak těží z neznalosti a neopatrnosti Čechů, lidé pak přicházejí o desetitisíce korun. Cizinci kontaktují lidi, kteří prostřednictvím internetu prodávají například automobil. „Pošlou mu běžnou poštou šek, který vypadá jako pravý a obyčejný člověk v něm padělek nemůže poznat,“ uvedl kriminalista Jiří Jícha, který se případem zabývá. Podle něj zaznamenala podobné podvody i policie na Slovensku.

Trik podvodníků spočívá v tom, že je šek vystaven na mnohem vyšší hodnotu, než je cena vozu. Pak e-mailem vyzvou prodejce, aby si šek nechal proplatit a finanční rozdíl jim poslal zpět prostřednictvím anonymní zásilkové služby. Banky ale později zjistí, že je šek neplatný a peníze chtějí zpátky.

„Vyšetřujeme například případ muže z Přerovska, který takto prodával auto za 700 tisíc korun. Dostal šek v hodnotě 1,3 milionu korun a po jeho proplacení poslal zpět do zahraničí 600 tisíc. Pro auto si nikdo nepřijel, ale banka nyní požaduje zpět vyplacené peníze,“ popsal Jícha jeden z případů. Dodal, že banky mají měsíc na to, aby pravost šeku ověřily. Podvodníkům naletěl i podnikatel, který po obdržení falešného šeku zaslal do Ugandy velkou zásilku mobilních telefonů.

Severomoravští kriminalisté se domnívají, že podvody začala před lety organizovat jedna skupina. Ta se ale později rozdělila na další a dnes gangy operují v několika zemích. Padělky přicházejí například z Francie, Belgie či Británie. Pro komunikaci podvodníci využívají zcela anonymní servery umístěné například ve Vietnamu. „Získat informace o zřizovatelích jednotlivých e-mailových schránek je u provozovatelů těchto serverů zcela nemožné,“ tvrdí Jícha.

Přesto se severomoravským kriminalistům podařilo několik podvodníků odhalit, získali totiž jejich IP adresy. V jednom případě dokonce znají totožnost člověka, který si peníze v zahraničí vyzvedl. „Informace jsme prostřednictvím Interpolu předali kolegům v dané zemi. Věříme, že s nimi dál pracují. Zpětnou vazbu ale nemáme,“ řekl policista. Dodal, že ví o jedné skupině, kterou odhalili policisté v Británii. „Nemáme už ale informace o tom, zda posílali šeky i do Česka.“