Právník šéfa strážníků v Plzni udělá analýzu jeho bakalářské práce

Plzeň - Kompletní analýzu textu bakalářské práce šéfa městských strážníků v Plzni Luďka Hosmana chystá jeho právník a vysokoškolský pedagog Radek Ondruš. Včera se totiž ukázalo, že sedm let staré Hosmanovo dílo na téma obecní a městská policie se ve většině textu zcela shoduje s o rok starší bakalářskou prací jeho bývalého nadřízeného Radovana Sládka. Hosman prý práci vypracoval sám a tvrdí, že jde o útok na jeho osobu. Případem se už zabývá také vedení Západočeské univerzity (ZČU). Na právnickou fakultu se chystá akreditační komise - přijede zítra dopoledne. Kontroly na fakultě budou probíhat až do 24. listopadu. Teprve pak se rozhodne o dalším osudu plzeňských práv.

„Veškeré záležitosti týkající se mé bakalářské práce jsem předal svému právnímu zástupci,“ uvedl HOsman. „Ještě jsem ony práce neviděl. Chci analýzu, na základě toho se vyjádříme,“ reagoval dnes Hosmanův právník Ondruš. Podle něj je nutné prozkoumat, co pochází ze starší práce, co z jiných zdrojů. „Musí se nějakým způsobem analyzovat, co z toho je nedostatečně citovaný zdroj, co z toho je otrocké napodobení a co z toho už překračuje rámec standardní tvorby bakalářské práce,“ řekl ČT Ondruš. Upozornil také na to, že každý student má vedoucího a oponenta práce. „Městská policie není frekventované téma. Pokud by to byl otrocký plagiát, tak na to museli přijít,“ dodal. Obě bakalářské práce vedl Milan Duda, který na fakultě přednášel správní právo. Ten s ČT odmítl komunikovat. Včera se ale vyjádřil, že pokud je mezi prácemi odstup ročníku, nedá se případný plagiát odhalit. „Já se na ty práce podívám, abych tu situaci posoudil, ale rozhodně bych to řešil, až tady pomine hon na čarodejnice,“ komentoval to vedoucího katedry veřejné správy PF ZČU Tomáš Louda.

Rektor ZČU Josef Průša řekl, že škola zatím neví, jak postupovat. S podobným případem se nikdy nesetkala. „Pokud by se prokázalo opsání ještě u studenta, byl by vyloučen. V případě absolventa musíme oslovit jiné univerzity, zda někdy něco takového řešily,“ uvedl. S vedením právnické fakulty dohodne další postup, od Hosmana bude žádat vysvětlení.

Pokud by se plagiátorství potvrdilo, není jasné, zda a o jaké tituly by Hosman přišel. Na plzeňských právech už získal i magisterský titul a titul JUDr. Ministerstvo školství sice poskytlo ZČU stanovisko, kdy je možné tituly odebrat, s takovýmto případem ale nepočítá. Protože Hosman zpracovával i diplomovou práci na téma vztahující se k obecní policii, není jasné, do jaké míry je rozšířením bakalářské práce. Diplomová práce obhájená v roce 2005 v knihovně není. Konzultant Sládkovy i Hosmanovy práce Milan Duda uvedl, že s ročním odstupem nebyla šance případný plagiát odhalit.

Hosman je ředitelem městské policie v Plzni od roku 1998, kdy vystřídal Sládka. Ten od té doby pracuje u státní policie. Sládek tvrdí, že se práci snažil psát s použitím vlastních slov. Obě díla mají stejnou většinu kapitol, shodují se slovní výrazy, závorky ve stejných částech. Liší se naopak úvod, závěr a asi tři až čtyři kapitoly. Hosmanova práce obsahuje viditelné formální chyby, například číslování stran neodpovídá obsahu. Jedna kapitola má také číslo, jež do práce nesedí, ale naopak odpovídá číslu přiřazenému stejné kapitole ve Sládkově práci.

V pátek začne kontrola akreditační komise

Zítra zahájí na fakultě kontrolu akreditační komise. Její předsedkyně Vladimíra Dvořáková chce také požádat, aby na průběh letošních závěrečných zkoušek dohlíželi odborníci z ministerstva školství. Kroky komise i ministerstva dnes podpořili poslanci školského výboru. Ministryni pak vyzvali, aby s výsledky dosavadního šetření seznámila poslance 3. listopadu – kdy by měli rozhodnout o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Zároveň se výbor usnesl, že by mělo ministerstvo školství akreditační komisi zvýšit rozpočet a umožnit jí přijmout více administrativních pracovníků a odborníků.  

Bakalářská práce Luďka Hosmana
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24