Klaus: Evropa potřebuje potížisty jako jsem já

Praha - Lisabonská smlouva je dobově podmíněný a pomíjivý dokument. Prezident Václav Klaus to dnes v nadsázce uvedl na pražské přednášce polského europoslance Ryszarda Legutka, kterou moderoval. Prezident posluchačům také řekl, že Evropa potřebuje potížisty jako je on, aby zůstala demokratickou.

Klaus po proslovu polského euroskpetika zdůraznil, že debatu nechce využít k výrokům o Lisabonské smlouvě. Připomněl název přednášky „Filozofické základy a perspektivy evropského projektu“. Hovořit by se tedy mělo o zásadních věcech, a ne o takovém „dobově podmíněném a v tomto smyslu pomíjivém dokumentu“, poznamenal.

Český prezident v debatě zopakoval své výhrady ke směřování evropské integrace. Zdůraznil, že unie nepochybně přinesla České republice a ostatním členským zemím řadu výhod. Nestaví se prý například proti vzájemnému otevírání států, uvolňování trhu či odstraňování bariér. „Ale o tom debata o evropské integraci už dávno není. Převažuje drsná unifikace a glajchšaltování,“ prohlásil.

Podobné výhrady zazněly i ve vystoupení Legutka. Současný evropský projekt podle něj není otevřený, neumožňuje demokratickou debatu o směřování EU a staví na falešném předpokladu evropského „démos“ - lidu, který prý neexistuje.

Přednášku polského europoslance a profesora filozofie na krakovské Jagellonské univerzitě uspořádalo Centrum pro ekonomiku a politiku ve spolupráci s Polským institutem. Poslechnout si ji přišel mimo jiné i senátor a kandidát ODS na eurokomisaře Alexandr Vondra. Legutko zastupuje v EP polskou stranu Právo a spravedlnost, která utvořila parlamentní frakci společně s českou ODS a britskými konzervativci.