Poslední z trojice obviněných učitelů na plzeňských právech skončí

Plzeň – Společné jednání akreditační komise s představiteli plzeňské právnické fakulty i celé univerzity dospělo k prvnímu stanovisku. Bývalý proděkan Milan Kindl ukončí pracovní poměr na škole. Na fakultě i přes opuštění funkce dál zůstával jako učitel, vedení se s ním však dnes dohodlo na ukončení spolupráce ke dni 31. října. Informoval o tom dnes pověřený děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil, který se jednání s komisí spolu s rektorem Jiřím Průšou osobně účastní. Kindl byl posledním z trojice hlavních podezřelých v plagiátorské kauze, jenž ještě na fakultě zůstával.

Jeho kolegům, bývalému proděkanovi fakulty Ivanu Tomažičovi a exděkanovi Jaroslavu Zachariášovi, už vedení školy poslalo začátkem týdne výpověď. Svým jednáním prý hrubě porušili pověst školy. „Jsem přesvědčen, že pro pověst fakulty je třeba, aby odešli,“ řekl už dříve Pospíšil.

Šéfka komise: V Plzni fungoval systém „organizovaného nepořádku“

Skutečně největším problémem práv v Plzni byl organizovaný nepořádek neboli systém, díky němuž mohli školou nestandardně projít někteří lidé, aniž se na to přišlo. Znovu to dnes zopakovala šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Komise od rána provádí na fakultě kontrolu a zaměřuje se na rigorózní řízení a doktorandské studium. Hodnocení zveřejní koncem listopadu. Pro osud školy bude důležitá i volba děkana, uvedla Dvořáková.

„Proč je tolik lidí bráno na odvolání? Máte-li jich takto přijato 60, tři speciální jména nikdo nepostřehne. Takto to zde bylo celé od začátku do konce, věci nebyly transparentní,“ uvedla Dvořáková. Na fakultě se nepřijímaly vnitřní předpisy běžné na ostatních fakultách univerzity, neexistovala řádná elektronická evidence. Nejvíce to prý nyní postihuje studenty, kteří v organizovaném chaosu studovali. „Hrozně těžko se teď rozliší, kdo byl standardní a kdo nestandardní,“ dodala Dvořáková.

Někteří studenti jí dnes přiznali, že se mezi nimi říkalo, že přijímací řízení na fakultu je zvláštní. „Nikdo ale neměl nic v ruce,“ uvedla studentka 4. ročníku. Podle další studentky existovaly „prominentní komise“ ke státnicím, u nichž byly zkoušky evidentně jednodušší a nebylo jasné, podle čeho se k nim někteří studenti dostali.

Předseda senátu školy Daniel Telecký v pondělí nebo v úterý hodlá podat žalobu na Dvořákovou. Nelíbí se mu, že je fakulta napadána. „Například, že sama fakulta nostrifikuje zahraniční studium. To není pravda a paní profesorka Dvořáková o tom ví,“ uvedl. Univerzita uznávala studium absolventům ukrajinské univerzity, kteří vzdělání získali skrze pražský institut. Teleckému vadí i další vyjádření Dvořákové, třeba přirovnání k mafii. Dvořáková podání žaloby odmítla komentovat. Za hodně složitou situaci označila to, pokud by nebyl v listopadu zvolen legitimní děkan. „V tom okamžiku by to byl velký problém a hrozí nucená správa,“ řekla.

Ministerstvo prověřilo další právnické fakulty

Ministerstvo školství dokončilo kontrolu na právnických fakultách v Praze, Brně a Olomouci. Výsledky rozeslalo ve čtvrtek rektorům univerzit, ti musejí do konce října prošetřit případné nesrovnalosti, jak dnes řekla mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová. Úřad prověřil ve studentské matrice doby studia na třech zbývajících právnických fakultách. Právnické fakulty se zatím nechtěly k předběžným výsledkům ministerstva vyjadřovat. To totiž tento týden potvrdilo, že i na nich našlo případy velmi rychlého studia. Podle mluvčí je však možné, že tyto nové případy vznikly jen kvůli nedostatkům při kontrole. Zatím se totiž prověřovala jen čísla v matrice, nikoli konkrétní studenti.

Od listopadu budou na řadě ostatní fakulty veřejných škol a poté i školy soukromé. Právě na soukromé Vysoké škole finanční a správní podle dnešních Hospodářských novin také studovali takzvaní rychlostudenti. Navíc dvě soukromé vysoké školy nabízející magisterské a doktorské studium práv neprošly kontrolou Akreditační komise, protože spadají pod slovenské vysoké školy.

Šéf plzeňské policie bude kvůli opisování dočasně odvolán z funkce

Město Plzeň dočasně pověří řízením městské policie jiného strážníka až do doby, než se vyšetří kauza kolem bakalářské práce současného velitele Luďka Hosmana. Oznámil to dnes primátor Plzně Pavel Rödl. Hosmanova sedm let stará práce je totiž ve většině textu zcela shodná s o rok starší bakalářskou prací jeho bývalého nadřízeného. Práci Hosman obhajoval na právnické fakultě v Plzni, kterou nyní zmítají skandály.

Pověřený šéf právnické fakulty Jiří Pospíšil řekl, že Hosmanovým případem by se měla zabývat také policie, protože v případě plagiátorství jde o trestný čin. Podle něj by mělo být také podáno trestní oznámení, fakulta se dohodne s rektorem univerzity, kdo tento podnět policii dá. Postup upřesní příští týden. Podle oslovených právníků je Hosmanova práce plagiátem. Hosman tvrdí, že ji vypracoval sám a ve věci vidí útok na svou osobu.