Policisté objasní podrobnosti zásahu proti extremistům

Praha – Zástupci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu dnes odpoledne na tiskové konferenci popíší podrobnosti ke středečnímu zásahu proti údajným příznivcům krajní pravice. Byl to zatím největší zásah, policisté při něm zadrželi 24 lidí. Obviněný ale zatím není nikdo. Už podruhé během čtyř měsíců policie prohledávala byty a zabavovala věci. Razie probíhala po celé republice – policisté zasahovali v Praze, Českých Budějovicích, Hodoníně či Zlíně.

„Takové zásahy se budou opakovat, dokud bude docházet k trestné činnosti,“ řekl ministr vnitra Martin Pecina. Mezi zadrženými je například šéf pražské organizace Dělnické strany Patrik Vondrák nebo zástupce šéfredaktora Dělnických listů Matyáš Sombati. „Všichni pravděpodobně patří nebo jsou přičítáni k extrémní pravici a z těchto důvodů je na ně vyvíjen nátlak,“ podotkl advokát Kolja Kubíček.

Plukovník Robert Šlachta v tiskovém prohlášení:

„Zdůrazňuji, že realizace zásahu nemá žádnou spojitost s jakýmkoli řízením u Nejvyššího správního soudu ČR a naprosto odmítám spekulace o politickém zadání.“

O zrušení krajně pravicové Dělnické strany má brzy jednat Nejvyšší správní soud. Podle odborníků se extremisté spojují právě s ní. Jen loni uspořádali 39 demonstrací a pochodů a 34 koncertů. Poslední policejní akce by možná mohla souviset právě s koncerty, které radikálové organizovali.