Gandalovič se chce ucházet o nejvyšší post v ODS

Praha – O předsednickou židli Mirka Topolánka projevil zájem místopředseda ODS Petr Gandalovič. Své rozhodnutí oznámil na středečním jednání oblastní rady strany v Ústí nad Labem. Háček je však tom, že na listopadovém kongresu zřejmě k volbě vůbec nedojde. Vedení strany se totiž rozhodlo, že sjezd bude pouze programový a ideový.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka vidí případný volební sjezd jako netaktický krok a také první místopředseda strany David Vodrážka si neumí představit, že by byl kongres volební. Jiného názoru je ale předseda strany v Ústeckém kraji Jiří Šulc: „Sám to několikrát deklaroval veřejně, tak si myslím, že by si o tu důvěru měl říct.“

A právě z ústecké ODS možná Topolánkovi vzejde konkurent v boji o post předsedy Petr Gandalovič. Ten se přitom donedávna počítal k Topolánkovým spojencům. „Já se nebráním tomu, že mají přijít noví, mladí lidé do vedení. Petr Gandalovič to ale určitě není,“ prohlásil na jeho adresu současný předseda ODS. Do boje o křeslo šéfa ODS se může vložit i žena - kandidaturu totiž zvažuje také místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Volební sjezd žádá i jihočeská regionální organizace

Volání po tom, aby byl kongres volební, zní hlavně z regionů. Po předsedovi Mirku Topolánkovi požadují, aby na kongresu požádal v tajném hlasování o potvrzení svého mandátu. „Některé oblasti volají po volebním kongresu, nezaznamenal jsem žádné další,“ řekl Topolánek.

K tomuto kroku odpoledne předsedu ODS vyzvala jihočeská regionální rada, která chce, aby předseda Mirek Topolánek o potvrzení svého mandátu sám požádal. Regionální rada se v hlasování shodla, že Topolánek, který na kongresu hodlá delegáty požádat o silný mandát pro sjednocení strany a roli lídra do parlamentních voleb, může tento silný mandát získat výhradně v tajné volbě. 

Jihočeská regionální rada tak následovala několik oblastních sněmů a vyslovila se pro změnu nadcházejícího kongresu z čistě programového na volební. „Věřím, že předseda strany svým slovům dostojí a o potvrzení svého mandátu kongres sám požádá, jak několikrát avizoval,“ uvedl předseda jihočeské ODS Martin Kuba. Takové hlasy jsou ale zatím spíše ojedinělé a širší podporu ve straně zatím nemají. Kromě Plzně zazněly například z Mostu. Členové ODS na Klatovsku vyzvali Topolánka, aby zvážil rezignaci na funkci předsedy strany.

Topolánek obhájil post šéfa ODS před rokem, kdy získal dvouletý mandát. Letošní kongres proto volební být neměl, jenomže to některým členům strany vadí. Podle stanov ODS by pro změnu kongresu musela hlasovat třetina oblastních sdružení nebo členů výkonné rady. Mohou to také odhlasovat přímo delegáti na kongresu.

Mirek Topolánek na kongresu ODS
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24