V noci si o hodinu přispíme – přichází astronomický čas

Praha – Jako každý rok se i letos většina Evropy vrací k astronomickému času. Ke změně dojde v neděli 25. října. Lidé si budou moci přispat, protože se jim noc prodlouží o hodinu. Ve 3:00 středoevropského letního času se totiž hodinové ručičky posunou zpět na 2:00. V následujících dnech se bude o hodinu dříve rozednívat a naopak o hodinu dříve stmívat.

 

   

 

Dříve se někteří odborníci přikláněli k tomu, že zavedení letního času představuje úspory až několika desetin procenta roční spotřeby. „Při podzimním přechodu zpět na zimní čas nelze seriózně vypozorovat žádný vliv změny času,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce vstávají lidé i mnohem později, než tomu bývalo před dvaceti lety.

Přechod na letní čas má mnoho odpůrců. Jejich nejčastějším argumentem je, že časový posun působí mnoha lidem zdravotní potíže. Rakouští odborníci zjistili, že po této změně stoupne počet nehod i sebevražd. Čeští psychiatři ale tvrdí, že přechod na letní čas naprosté většině lidí nevadí. Jen každý desátý má prý problémy s tím, že musí vstávat o hodinu dříve. Navíc přeladění vnitřních hodin podle nich trvá jen několik dní.

Největší český odpůrce změny času zemřel

Česko nejznámějšího bojovníka proti letnímu času ztratilo. Byl to pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku, který koncem letošního léta zemřel. O zrušení letního času marně usiloval i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

S nápadem zavést letní čas přišel zřejmě jako první Američan Benjamin Franklin, který už v roce 1784 poukázal na možnost ušetřit na svíčkách lepším využitím denního světla. Na českém území byl letní čas zaveden poprvé v roce 1915, ale mezi světovými válkami se od změn upustilo. Protektorát na letní čas opět v roce 1940 přistoupil, ale československá vláda ho v roce 1949 opět zrušila. Po 30 letech byl zaveden znovu a až do roku 1995 trval šest měsíců. Od roku 1996 Češi rovnají své chronometry podle zvyklostí Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců. Vedle států EU se letní čas zavádí například i ve Spojených státech, Mexiku a na Kypru. Příští změna proběhne v neděli 28. března 2010.