Informativní radary nutí řidiče snižovat rychlost

Pardubice - Informativní radary v Pardubicích nutí podle policistů řidiče k pomalejší jízdě. Jde o zařízení, které ukazuje aktuální rychlost vozidla, motoristovi však nehrozí pokuta. V některých místech řidiči uberou až o deset kilometrů v hodině. I tak je průměrná rychlost přibližně o čtyři kilometry vyšší, než určují pravidla. Strážníci mají 12 radarů. Pro jejich umístění vybrali 33 rizikových míst. Některé měřiče jsou nastálo, jiné se přemísťují. Po nějaké době radary mohou přestat fungovat preventivně a řidiči je začnou ignorovat. 

„Měřiče psychologicky působí na chování řidičů. I malé zpomalení rychlosti přitom může zachránit lidské životy,“ řekl ředitel městské policie Petr Kvaš.

V Pardubicích je nejfrekventovanější Pražská ulice, která směřuje k letišti, do místní části Svítkov a Starých Čívic, do Přelouče, Kutné Hory a je také už méně využívaným tahem na Prahu. V období od 5. do 25. září tudy projelo více než 160 000 aut. Nejrychlejší vozidlo se ulicí prohnalo rychlostí 161 kilometrů v hodině.

Radary se objevily například v ulicích Dašické, Kyjevské, Bělehradské, Pražské, dále pak v Ohrazenicích, Doubravicích nebo Nemošicích. Měřiče jsou hlavně na dlouhých rovných úsecích, tedy v místech, kde jsou nejvíc ohroženi chodci.

„Je prokázáno, že při kolizi chodce s vozidlem, který jede rychlostí 50 kilometrů v hodině, přežije střet zhruba 20 procent chodců. Se snížením rychlosti na 40 až 50 kilometrů v hodině se šance chodců na přežití zvyšuje na 50 procent. Při třicetikilometrové rychlosti vozidla přežije střet 90 procent chodců,“ řekl Kvaš.