Sesunutý svah proměnil nájezd na D8 v překážkovou dráhu

Ústí nad Labem – Najet na dálnici D8 u Ústí nad Labem není zcela bezpečné. V jeho okolí se sesouvají svahy. Řidiči a také obyvatelé nedalekých Knínic a Žďáru si stěžují, že s tím nikdo nic nedělá, ačkoli se například svah těsně před nájezdem na dálnici sesunul již začátkem roku. Problematický nájezd využívají řidiči, kteří jedou z Ústí nad Labem směrem na Drážďany. Tvrdí, že se o místo nikdo nestará a průjezd jím je proto značně obtížný. Odborníci nabízejí jediné řešení – jezdit pomalu.

Silničáři říkají, že se sesuvům již snažili zabránit. Svah u nájezdu již nechali zpevnit, ale brzy se znovu sesunuly, protože je podmočila voda. „Oblast kolem křižovatky je dost zvodněná, takže po jílových vrstvách svah ujel,“ krčil rameny Petr Zajíc z Ředitelství silnic a dálnic.

Řidiči, kteří místem pravidelně projíždějí, si stěžují také na to, že je špatně označené. „Místo je nepřehledné – jede se tam do pravotočivé zatáčky a je to vidět na poslední chvíli,“ popsal řidič Pavel Hoza.

Potvrzují to i odborníci na bezpečnost silničního provozu. Řidiči by právě proto měli jezdit velmi opatrně. Podle Jana Pechouta z Besipu by bylo vhodné místo zvýraznit oranžovými blikači. I tento problém se silničáři pokusili vyřešit, ale po prvním problému toho zase nechali. „V současné době tam chybí světelná řada, neboť nám ji za posledních čtrnáct dní až měsíc zase ukradli a jedna ta sada stojí dvacet pět tisíc,“ uvedl Petr Zajíc.

Situaci by mohli zachránit hydrogeologové. Ti by měli do konce října říct silničářům, jak mají svah u nájezdu na dálnici D8 zpevnit. Ředitelství silnic a dálnic slibuje, že svah definitivně zabezpečí do konce prosince, pak už by ujíždět neměl. Do té doby řidičům nezbude, než najíždět na dálnici opatrně a pomalu.