Jihomoravští silničáři mají přehled o pohybu autobusů

Brno – Díky propojení informačního systému mají jihomoravští silničáři přehled o pohybu všech regionálních linkových autobusů zahrnutých do krajského integrovaného dopravního systému. Propojení systému by mělo mít význam především v zimě, kdy budou silnice zasněžené a silničáři budou moci o regionální autobusy přednostně pečovat.

V případě, že autobus uvázne pod kopcem, se o tom dispečeři rychle dozvědí a pošlou k němu sypač, popsal provozní náměstek ředitele SÚS Alois Vybíral možné využití propojení informačního systému správy a údržby silnic a koordinátora integrované dopravy.

Správa má k dispozici 65 sypačů, každý má na starosti úsek dlouhý v průměru kolem 40 kilometrů. Vozový park se letos obměňoval, správa totiž nakoupila šest nových sypačů. V předchozích letech nakoupila také dva ledořezy a čtrnáct sněhových fréz. SÚS se ovšem nestará o všechny jihomoravské komunikace, o 39 úseků se starají soukromé firmy nebo obce.

Na jihu Moravy bude letos stejně jako loni pouze jediný úsek s povinnou zimní výbavou. Zimní pneumatiky bude muset použít každý řidič na silnici třetí třídy mezi obcemi Němčice a Kuničky na Blanensku. Tento úsek se v zimě pouze pluhuje, přesto zde jezdí nejen řidiči osobních vozidel, ale také těžká nákladní auta, a dokonce i autobusy, řekl ředitel SÚS Jan Zouhar.