Žena, která měla zavraždit své děti, byla nepříčetná – stíhání zastaveno

Brno - Krajské státní zastupitelství v Brně zastavilo pro nepříčetnost trestní stíhání devětadvacetileté ženy, která v květnu v Blatnici pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku údajně zavraždila svoji dvouletou dceru a šestiletého syna. Podle posudků znalců byly v době činu „rozpoznávací a ovládací schopnosti“ pachatelky zcela potlačené. Ženě hrozil výjimečný trest, tedy až doživotí. Podle mluvčí zastupitelství žena nebyla schopna rozpoznat nebezpečnost svého jednání. Žádné bližší informace ohledně činu mluvčí neuvedl. Dosud se tedy neví, co se bezprostředně před smrtí dětí odehrálo.

Rozhodnutí zastupitelství je již pravomocné. Žena se od smrti svých dětí z události nevzpamatovala. Je v péči psychiatrů a je velmi pravděpodobné, že v ní ještě delší čas zůstane. Krajské státní zastupitelství totiž podá soudu návrh na to, aby nařídil její ochrannou ústavní psychiatrickou léčbu. 

Děti byly ubodány počátkem května v rodinném domku, v němž žily s rodiči. V objektu našli záchranáři také usmrceného psa a především matku holčičky a chlapečka s osmi bodnými ranami. Ženu převezli do nemocnice v Kyjově, kde se jí podařilo v poslední chvíli zachránit život jen díky urychlené operaci. Z nemocnice pak policie převezla matku do vězeňské nemocnice v Brně-Bohunicích. Následně byla obviněna z dvojnásobné vraždy. I když ji usvědčovaly z vraždy četné důkazy, motiv činu byl ještě počátkem srpna podle kriminalistů neznámý.